Újítsunk a konyhában! – Cseréptálban készült zamatos vacsorák
Ha olyan ízletes fogást akarunk elkészíteni, ami mellett nem kell órákig ott állnunk, mégis könnyű és biztosan sikert arat, az egyik legjobb választás a cseréptálban sült egytálétel. A cserépedény óriási előnye, hogy ne kell hozzá sok zsiradék, elég, ha egy kis olajat használunk, az edény falából felszabaduló pára segítségével készülnek el és főnek össze a hozzávalók.
A speciális sütőedényt évezredek óta használja az emberiség a konyhákban. Hívják római tálnak, Pataki-tálnak, cserépedénynek – mindegyik megnevezés alatt ugyanazt a sütőtálat érjük.
A vele való sütés és főzés lényege, hogy minden hozzávalót egyszerre tehetünk bele, majd lezárjuk, és 1-2 óra múlva már csak a kész ételt kell a sütőből kivenni. A cseréptálban készült fogások zamatosabbak, a hozzávalók – például a húsok – nem száradnak ki, a vitamintartalmukat is jobban megőrzik, a fűszerek íze intenzívebb.
Leggyakrabban húsos-zöldséges készítésére használjuk. Ebben az esetben az alapanyag előkészítésével kezdjük. Akár előző este vagy reggel is befűszerezhetjük a húsokat. Ilyenkor tesznek jó szolgálatot a különböző fűszerkeverékek, attól függően, hogy milyen húst készítünk, és milyen jellegű ízesítést szeretnénk. Alapszabály, hogy mindig először a fűszerekkel dörzsöljük be a szeleteket vagy egyben a húst, csak utána kenjük meg vékonyan olajjal, ha szükséges. A csirke vagy pulykamell szárazabb, érdemes olajat használni, de a sertéshúsnak például elegendő a saját zsírtartalma.
Mielőtt beletennénk a hozzávalókat, előtte legalább fél-egy órán át áztassuk a tálat hideg vízbe, úgy, hogy a víz ellepje. Ekkor teleszívja magát nedvességgel, ami aztán sütés során a párolódást segíti.
A tálba helyezett hús mellé kerülhet burgonya, répa, paprika, paradicsom vagy bármilyen zöldségféle, de akár rizs is, ha mondjuk egy kis fehér bort öntünk mellé.
Ám nem csak húsételek készíthetők így, vegetáriánus vacsorát is összeállíthatunk. A különféle zöldségeket olajos-fűszeres páccal kenjük be, ennek összeállítása csak percekbe kerül. Érdemes aromás, illatos fűszereket választani hozzá, és kipróbálni, milyen a sárgarépa, petrezselyemgyökér, zöldpaprika, karalábé, vöröshagyma, cékla, gomba, póréhagyma, sütőtök, spárga így elkészítve.
A cseréptál olyan rakott ételek sütésére is alkalmas, mint például a rakott burgonya, a darált hússal készült karfiol, zöldbab, kelkáposzta. Szaftosabb lesz és biztosan nem szárad ki.
Fontos tudni, hogy a római tálat kizárólag sütőben használhatjuk, gáztűzhelyen és elektromos főzőlapon nem. Úgy állítsuk be a sütőt, hogy egyenletesen érje a hő. A tál mindig hideg sütőbe kerüljön, és fokozatosan állítsuk melegebbre, ellenkező esetben az edény megrepedhet a nagy hőmérséklet-különbségtől. A hőlégkeverést is kikapcsolhatjuk, hogy ne szárítsa ki az edényt.
Sülés közben nem tilos megnézni az ételt, ilyenkor kerülhet sor még néhány olyan fűszer hozzáadásához, amely intenzitása miatt csak a sütés végén használunk. Ilyen például a rozmaring.
A sütési idő az étel jellegétől függ. Amíg a sütő és a tál dolgozik, addig mi mással is foglalkozhatunk.
A tálalás is könnyű lesz, mert a mutatós cseréptálban hagyhatjuk a vacsorát – és így nem hűl el az étel.