Újragondolt hagyományok és minőségi fűszerek széles és izgalmas választéka.

Kövess minket Facebookon és Instagramon

Érdekességek

FőoldalÉrdekességekTej nélkül, tej helyett

Tej nélkül, tej helyett

Akik bátran fogyaszthatják a tejtermékeket, el sem tudják képzelni, milyen nehéz úgy a mindennapi táplálkozás, hogy kerülni kell ezt a fontos táplálékot, mert allergiás reakciót vált ki.

Tejallergián a tejfehérjére való érzékenységet értjük – nem keverendő össze a laktózérzékenységgel. Míg az utóbbinál fogyasztható laktózmentes tejtermék, az előbbinél tilos a tej és minden tejtermék fogyasztása.

Kerülni kell a tejen kívül a sajtokat, a túrót, a joghurtot, a kefirt, az aludttejet, a túróból készült édességeket, a tejszínt, a tejfölt, a tejes desszerteket, a krémsajtokat, a tejes margarinokat, a vajat, a vajkrémet.

A tejérzékenyeknek egyszerre három dologra is figyelniük kell a vásárlás, a főzés, az étkezés során. Egyrészt meg kell találniuk, milyen alapanyagokkal helyettesíthetik a tejet, másrészt mivel tudják pótolni a tejben lévő értékes anyagokat, végül pedig arra is kell figyelni, hogy a rejtett összetevők között nincsen-e tejszármazék.

Mivel helyettesíthetjük a tejet?

Elsősorban kizárólag növényi alapanyagból készült főzőkrémeket és italokat – “tejeket” és növényi “tejszínt” használhatunk a tejfehérjét tartalmazó tejszín és tejföl helyett főzéshez, sütéshez, díszítéshez.

A legismertebbek a kókuszzsírból, rizsből, zabból, mandulából, szójából készült alapanyagok.

A kókuszkrém, kókusztej, kókusztejpor is alkalmas sűrítéshez, mártások készítéséhez. Ízük édeskés, ezért elsősorban desszertekhez, másodsorban gyümölcsös ételekhez illenek.

Rizstejet vagy rizsitalt tej helyett használunk, főzhető, forralható, madártejet is készíthetünk vele. Megfelelő fűszerezéssel bátran használható sós ételekhez, például ragulevesekhez.

A zabtej enyhén kesernyés ízű, ezért picit erősebb fűszerezést kíván, de bírja a főzést, forralást.

A rizskrém és a zabkrém a tejszín alternatívája például a spenóthoz vagy a tejszínes gombamártáshoz.

Szójából készül a tofu, amivel a túrót helyettesíthetjük.

A különböző tisztán növényi sajtokat melegszendvicsekbe, pizzákra is tehetjük.

Pótoljuk, ami kimarad!

Nem elég kihagyni a tejet az étrendből, folyamatosan pótolni kell a nélkülözhetetlen fehérjét és kalciumot, mivel ezek hiánya a fogak és a csontozat kialakulásában okoz zavart. A felnőttek számára is létfontosságú a fehérje és kalcium pótlása a csontritkulást megelőzése és az egészség megőrzése miatt. Az egyik legkézenfekvőbb a kalciumozott szójaital, rizsital vagy zabital fogyasztása. A tejben lévő fehérje pótlására alkalmas a szárnyas és a sertéshús is.

Kalciumpótlásra megfelelő lehet még a banán, a mák, a zöldségfélék közül a spenót, brokkoli, sóska, karfiol és a borsó. A hüvelyesek a fehérje pótlására is jók.

Figyeljük az összetételt is!

Nehéz a tejmentes ételeket kiszűrni, mert számtalan kész termékben található rejtett formában a tejfehérje.

Tejszármazékot tartalmazhatnak például a feldolgozott húskészítmények; a tejérzékenyeknek biztonságosabb, ha egyszeri fogyasztásra szánt, házilag összeállított és fűszerezett pástétomokat, húskrémeket készítenek.

Az édességek, a péksütemények, a félkész és kész ételek, a gyógyszerek és gyógyhatású készítmények, de még egyes növényi alapú, elvileg tejmentes készítmények is tejszármazékot tartalmazhatnak.

Mindig el kell olvasni az élelmiszerek összetételét, hogy az élelmiszerben ne legyen tejre utaló összetevő, mint tejpor, savó vagy kazein. Megkönnyíti az információszerzést, hogy a gyártóknak kötelezően fel kell tüntetniük az élelmiszerek csomagolásán az összetevők listáját.