Újragondolt hagyományok és minőségi fűszerek széles és izgalmas választéka.

Kövess minket Facebookon és Instagramon

Érdekességek

Melegítő hatású fűszerek

Mindannyian tudjuk, hogy a különféle évszakoknak meg vannak a maguk jellegzetes ételei és fűszerei. De kevesebben vannak tisztában azzal, hogy melyik élelmiszert mikor fogyasztjuk szívesebben, nem csak azon múlik, hogy mikor van esetleg szezonja. A keleti kultúrákban évezredes tudás, a nyugati országokban csak napjainkban kezdik kutatni azt a napjainkban már tényként kezelhető megállapítást, hogy bizonyos ételek a testben melegérzetet keltenek, míg mások hűsítenek. Persze nem a fagylaltra vagy a forró teára gondolunk, amelyek saját hőmérsékletükkel befolyásolják a vérünk hőmérsékletét és így nyújtanak enyhülést a nyári forróságban és a tél jeges karmai között.

A meleg érzetet keltő fűszerek és ételek hatása

A melegítő fűszerek keltette hatás többféleképpen is magyarázható. Egyrészt testi szinten a könnyen felszabaduló és gyorsan elégethető energia, a mikrokeringés erősítése, az erek összehúzása által a vérnyomás emelése, a vérkeringés felpezsdülése lehetővé teszi a szövetek folyamatos jó vérellátását, ezáltal melegen tartását.

A másik megközelítés a keleti életfilozófiából érkezett, mely szerint az életünkben mindent férfias (jang) és nőies (jin) energiák itatnak át. Ez a két energiacsoport (más megközelítés szerint ugyanazon energia erőteljes és gyengébb vagy éppen ellentétes megnyilvánulása) számos egymással szembehelyezhető tulajdonságot képvisel még: kiáradó – összehúzódó/befogadó, aktív – passzív, szögletes – íves, kemény – lágy stb.

A jang energiával átitatott ételek fűtő hatásúak, míg a jin energiájú táplálékok hűtik a testünket. Az őszi-téli időszakban érdemes az előbbi csoportból választani, sőt az ételeinket is a jang energiát erősítő módokon elkészíteni. A jang ételek erősítik a vesét és a légutakat, amelyek ebben az időszakban a legveszélyeztetettebbek. A gyümölcsök közül a jangok közé tartozik az őszibarack, cseresznye, sárgabarack, banán, körte, a zöldségek közül a burgonya, hüvelyesek, a kukorica, vöröshagyma, bab, retek, a húsok közül a marha, baromfi, nyúl, az olajos magvak közül a dió és a szezámmag. Fontos melegítő ételek a tésztafélék, a gabonák (búza, hajdina, amaránt, zab), a cukor és a méz, a tehéntej és a tyúktojás.

Melyek a melegítő fűszerek?

Ha egy a szabadban töltött téli nap után hazaérünk, az első gondolataink között szerepel egy nagy bögre forralt bor, forró tea vagy forró csokoládé. Ez nem véletlen, és semmiképpen sem csak arról szól, hogy meleg itallal szeretnénk felfűteni a testünket. A forralt bor fűszerei (fahéj, szegfűszeg, borókabogyó, csillagánizs, kardamom), a fekete tea, a csokoládé és a kavargatásához használt egész fahéj mind-mind a jang minőséget képviselik, és így energetikai szempontból hatékonyan segítik a testünk harmóniájának visszaszerzését. A karácsonyi sütemények jellegzetes ízvilága is ezeknek a fűszereknek köszönhető.

Az említetteken kívül melegítő hatású a kifejezetten téli ételekhez (főzelékekhez, savanyú káposztás ételekhez használt) kömény, fokhagyma, koriander, mustármag, szerecsendió. Ezeken kívül jang minőségű az immunerősítésre gyakran ajánlott gyömbér, a keleti konyhák fűszereként megismert curry és az indiai kurkuma is. Melegítő hatásúak a csípős fűszerek, így bármilyen csípős paprika és a chili különféle változatai, a bors számos fajtája és a Cayenne-bors, a mustár és a torma is.