Lilakáposzta: az egyik legfontosabb téli antioxidáns
Ha télen olyan élelmiszert keresünk, amellyel kimerülőfélben levő tápanyag-tartalékainkat kívánjuk feltölteni, a legtöbben a citrus pultról válogatunk először, majd folytatjuk az utunkat a hazai gyümölcsök felé, végül célba vesszük a dobozos gyümölcsleveket. A hazai télálló zöldségek, mint a cékla, répa, fekete retek és kevesek által fogyasztott nagyágyú, a lila káposzta pedig tovább árválkodik a polcokon.
Pedig a káposztafélék a régi magyar hagyományban nem csak táplálékok, hanem gyógyító növények is voltak. A káposzta magas rosttartalma elősegíti az emésztőszervek hatékony működését, emészthető rostjai pedig táplálják a bélflórát, így biztosítva, hogy a bevitt táplálékaink nagy hatékonysággal fel is szívódjanak. Ez előfeltétele a testünk működésének, az ellenállóság biztosításának.
A káposztafélék bővelkednek vitaminokban (A-, B-komplex, C-, E-, U-, K-) és ásványi anyagokban (jód, kálium, kalcium, vas, foszfor) is. Ezek hatékonyan csökkentik a gyulladásokat, elősegítik a szövetek regenerációját, erősítik a szívet és az érrendszert, nyugtatják az idegeket, támogatják a belső szervek munkáját.
A lilakáposzta különlegessége az antocián nevű antioxidáns, amely a szintén antioxidáns hatású vitaminokkal és a bélflóra immuntevékenységével kiegészülve igen hatékonyan óvják meg egészségünket a kockázatos téli időszakban. Az antioxidánsok csökkentik a szervezetünk sejtjeit támadó szabad gyököknek nevezett agresszív molekulák számát, így megelőzik az öregedési és egyéb oxidációs folyamatokat.
Hogyan fogyasszuk a lilakáposztát?
Sajnos hazánkban a lila- (vagy más néven vörös) káposzta elkészítésének nincs túlságosan változatos hagyománya. A disznótoros vagy kacsa-, libasült mellé felszolgált párolt káposztának ugyan vannak különféle elkészítési módjai (almával, mézzel, vörösborral, fahéjjal), de ha egy átlagembert megkérdezünk, nem nagyon fog tudni más alternatívát mondani ennek a különleges zöldségnek a felhasználási módjaira.
Pedig a lilakáposztából is bátran elkészíthetők azok az ételek, amelyek a zöld változatból: sós sütemény tölteléke, Pataki tálban sült hús körete – krumpli, hagyma, répa, tök mellett –, de hússal megtöltve a szépséges mélyvörös leveleket kínálhatjuk pikáns mártással is.
Különleges lilakáposzta-receptek
Ha keresgélünk az interneten, igazi különlegességeket is találhatunk lilakáposzta témában.
Lilakáposzta-leves
A leves a lila színét a lilahagymától és -káposztától kapja, melynek megőrzését már a párolás kezdetén, kevés ecet hozzáadásával biztosíthatjuk. Pároljuk le a kockára vágott hagymát egy kevés olajon, majd a végén kevés cukorral karamellizáljuk. Dobjuk rá a csíkokra vágott káposztát, a kockára vágott krumplit és almát, sóval, borssal, köménnyel hintsük meg. Kicsit pároljuk, öntsük fel vízzel, majd addig főzzük, amíg minden puha nem lesz. Botmixerrel pürésítsük, főzőtejszínnel habarjuk be. Tálaláskor szórjuk meg összevágott olajos magvakkal.
Lilakáposzta chutney áfonyával
Hasonlóan kezdődik, mint az előző recept, hiszen a lilahagyma íze nagyszerűen harmonizál a lilakáposztáéval, a karamellizálás pedig kiemeli mindkettő jellegzetességeit. Tehát: pároljuk le a kockára vágott lilahagymát olajon, végül szórjuk meg cukorral és pirítsuk kissé le. Dobjuk rá a csíkokra vágott lilakáposztát, öntsük nyakon balzsamecettel és pároljuk puhára. Hagyjuk kissé kihűlni, majd tegyük turmixgépbe és tegyünk hozzá néhány kanál pikáns, bogyós gyümölcsből készült dzsemet (pl. áfonya, ribizli, feketeszeder, bodza stb.) végül alaposan dolgozzuk össze.