Újragondolt hagyományok és minőségi fűszerek széles és izgalmas választéka.

Kövess minket Facebookon és Instagramon

Érdekességek

FőoldalÉrdekességekKönnyű, nyári levesek – mitől lesznek jók?

Könnyű, nyári levesek – mitől lesznek jók?

Előkelő helyük van ételeink között, mivel hűsítenek, ugyanakkor táplálnak, így segítenek átvészelni a forró napokat. Készíthetjük gyümölcsökből, zöldségfélékből (leggyakrabban hús nélkül), hidegen vagy melegen, főzve vagy nyersen.

A gyümölcslevesek titka a minőségi alapanyag kiválasztásán túl a különböző habarásban, ízesítésben rejlik.

Általában almát, szilvát, meggyet, körtét, epret, cseresznyét, erdei gyümölcsöt, őszibarackot, ribizlit, vegyes déligyümölcsöt használunk, de két vagy három összeillő gyümölcsöt is választhatunk. Nagyon finom például az őszibarack málnával, a ribizli almával.

A megmosott gyümölcsöket feltesszük forrni a fűszerekkel: szegfűszeggel, őrölt vagy egész fahéjjal, vaníliával, szegfűborssal, biocitrom vagy narancs héjával, friss narancs kifacsart levével, rummal. Érdemes kipróbálni a gyömbért is, de csak késhegynyit használjunk. Ha nyers levest állítunk össze, kevés vízbe forraljuk össze a fűszereket, hagyjuk állni, szűrjük le, és ezt használjuk fel az ízesítésre.

Az édesebb gyümölcsökhöz nem is szükséges cukrot tenni, ám ha mégis édesíteni szeretnénk, használhatunk alacsonyabb kalóriatartalmú édesítőt, például eritritet.

Hagyományosan a gyümölcs vagy a szeletek egészben vannak a levesben, de krémszerűbb, finomabb lesz, ha turmixoljuk, és utólag gyümölcsökkel díszítjük.

Egyes gyümölcsöket nem használhatunk nyersen – például a földiepret -, fel kell forralni, hogy az esetleges kórokozók elpusztuljanak.

Zöldségfélékből is készíthetünk hűsítő, vitamindús nyári levest.

Ha a főzött változatot választjuk, krémleves úgy készíthetünk, hogy a fűszerekkel megfőzzünk a zöldségfélét, kivesszük a levesből a fűszereket, majd tejszínnel vagy növényi krémmel turmixoljuk, és felforraljuk.

Önmagában a zöldborsó, burgonya, csemegekukorica is nagyon finom, pikáns fűszerezéssel, de a zöldségfélék variálásnak csak a fantáziánk szab határt. Egyszerűbb változat a sárgarépa, petrezselyemgyökér, karalábé, burgonya, kevés cukkini összefőzése, intenzív fűszerezéssel.

Mivel a zöldségfélék önmagukban is sűrítenek, nem szükséges hozzájuk habarás. Ha mégis, liszt nélkül adjunk hozzá kevés tejszínt vagy növényi alapú tejszínpótló krémet.

Különlegesség a nyers zöldségkrémleves. Ehhez a tisztára mosott és felszeletelt alapanyagokon kívül olyan konyhai pépesítő is kell, ami a darabokat homogén állagúra mixeli.

A hidegen készített változatnál érdemes friss zöldfűszereket használni, például petrezselymet, metélőhagymát, bazsalikomot; de fűszerezhetjük fehér borssal, kevés szerecsendióval, gyömbérrel, kurkumával is. Ízesíthetjük a kész ételt biocitrom frissen facsart levével, pár csepp balzsamecettel.

A sűrítéshez használhatunk tejet, tejfölt, joghurtot, tejszínt, rizstejet, szójatejet, mandulatejet, kókusztejet; növényi krémeket – rizskrémet, kókuszkrémet, mandulakrémet.

Sűrítéshez érdemes kipróbálni a hagyományos búzaliszt helyett a barna rizslisztet – krémesebb lesz tőle a leves.

A habarás akkor sikerül, ha a például tejszínbe, növényi tejszínpótló krémbe csomómentesen elkeverjük a lisztfélét, majd ehhez kis adagokban hozzákeverünk a forró léből, ezután az egészet összeöntjük, végül 1-2 percig lassan forraljuk.

A nyári leveseket bátran díszíthetjük gyümölcsdarabokkal, zöldségfélékből kivágott figurákkal, ettől még étvágygerjesztőbb lesz.