Újragondolt hagyományok és minőségi fűszerek széles és izgalmas választéka.

Kövess minket Facebookon és Instagramon

Érdekességek

FőoldalÉrdekességekKészíts otthon varázslatos ízesítőket!

Készíts otthon varázslatos ízesítőket!

Ételeink legfontosabb hozzávalói – persze az alapanyagokon kívül – a rafinált és magas minőségű fűszerek és ízesítők. Nehezen tudjuk elképzelni a krumplifőzeléket babérlevél, vagy a tökfőzeléket kapor nélkül, de az ízesítés ennél jóval többről is szólhat!

Fűszerek, aromák házilag

Ebbe a csoportba tartoznak a fűszeres sók, fűszeres cukrok, illetve alkoholos kivonatok. A házilag elkészített ételízesítő, illetve a nagy illóolaj-tartalommal rendelkező fűszerekkel aromásított sók rendkívüli népszerűségnek örvendenek hazánkban. A népszerűségüket annak köszönhetik, hogy a segítségükkel elszakadhatunk a szezonalitástól, pontosabban tudjuk meghatározni a hozzáadandó ízeket, össze tudunk kötni, illetve el tudunk hagyni az ételkészítésből lépéseket.

A házilag készülő ételízesítő kissé macerás, de az előre befektetett energia hosszú távon megtérül. A nyári szezonban érdemes elkészíteni, mert így lesznek az ízek frissek, élénkek. Szerezzünk be olyan zöldségeket, amiket szeretünk és szoktunk levesekbe, szószokba használni: sárgarépa, fehér répa, zellergumó, hagyma, kelbimbó, de feldobhatjuk kevésbé közismert fajtákkal is: mint amilyen a paszternák. Tehetünk bele színes paprikákat (kápiát, sárga kaliforniait például). Jöhetnek a zöldek: zeller, petrezselyem, lestyán. Aki szeretne, tehet hozzá fokhagymát is.

Megpucoljuk, kicsire daraboljuk a zöldségeket, majd aprítóban együtt apróra vágjuk a keveréket. Van, aki húsdarálóval darálja le, az is megfelelő. Innentől kétféle utat választhatunk. Aki száraz végeredményt szeretne, terítse szét a keveréket egy tepsibe fektetett sütőpapíron és vagy napon, vagy minimum hőfokra begyújtott sütőben, szigorúan félig kitámasztott ajtó mellett szárítsa ki. Aki nedves keveréket szeretne üvegekbe elrakni, az ezen a ponton összekeverheti a sóval (egy kg alapanyaghoz 20 dkg sót számítva), majd, ha levet engedett a keverék, jöhet a csomagolás.

Egyféle fűszerrel aromásított sót készíthetünk úgy is, hogy kisebb befőttes üvegbe sót teszünk és közé dugjuk a lestyán vagy zeller leveleket, paszternák-szeletet. Ebben az esetben a só átveszi a fűszer ízét, de nem kerül közé a zöldség maga.

A legnépszerűbb ízesített cukor a vaníliás cukor. Ezt többféleképpen is elkészíthetjük házilag. Az egyik, hogy bioboltban vagy keleti árukat kínáló üzletekben keresünk vaníliafából, kifejezetten aromásítás céllal készült cukortartót. Ebben tárolva a finom őrlésű cukor vagy porcukor gyorsan átveszi a vanília illatát. A második lehetőség, hogy kristálycukrot kávédarálóba teszünk, majd rákaparjuk egy-két vaníliarúd belsejét és összedaráljuk. A harmadik lehetőség, hogy a porcukor tartójában egyszerűen elhelyezünk 2-3 vaníliarudat (ebben az esetben eltart pár hétig, hogy átvegye a cukor az aromát, de utána használatkor újratölthető).

Ízesített olajok, alkoholos tinktúrák

Az ízesített olajok elsősorban a salátakészítésben vagy húspácolásban kaphatnak nagy szerepet, de hihetetlenül fel tudnak dobni például kenyér- illetve lepénytésztákat is. Fűszerolaj készítéséhez mindössze annyi a dolgunk, hogy egy kisebb üvegben (max. 1-2 dl) összerakjuk a kiválasztott fűszereket, majd felöntjük a kiválasztott olajjal.

Fűszerként szóba jöhet a fokhagyma (gerezdben vagy szeletben), bármilyen színű bors (egészben), kakukkfű, majoránna, szurokfű, rozmaring vagy zsálya ágacska, babér vagy zeller levele. Ha pikáns irányba szeretnénk elvinni az ízvilágot, lehámozott és a belső fehér rétegétől megszabadított citromhéjat is tehetünk bele. Azoknak, akik a csípőset szeretik, mehet bele egy egész csilipaprika. Különleges fűszer a citromolaj, amelyet házilag úgy készíthetünk el, hogy csíkokra vágott citromhéjat öntünk fel olajjal és hagyjuk állni.

Alkoholos tinktúrát úgy készítünk, hogy a kiválasztott fűszert felöntjük mondjuk vodkával vagy pálinkával és állni hagyjuk. Jó példa erre a csoportra a vanília-aroma, amelyet úgy készíthetünk el, hogy a boltban fiolában kapható Bourbon vanília-rudat egyszerűen feltöltjük az alkohollal és pár cseppet használunk belőle, ha kell, majd saját dugójával ledugaszoljuk és fénytől védett helyen tároljuk.

Almaecet készítése

Íme egy jó példa arra, hogy a házi készítésű dolgokkal az újrahasznosítás is helyet kaphat a háztartásunkban! Az almaecethez kiválóak a már nem teljesen friss, kissé ütődött de még nem penészes darabok is, de készíthetjük csupán almacsutkából vagy héjból is. Daraboljuk össze az almákat, ne vágjuk ki a magházat az egész példányokból se! Tegyük egy nagy befőttes üvegbe.

Forraljunk fel annyi vizet, amennyi el fogja lepni az almákat, literenként 10 dkg cukrot tegyünk hozzá. Kihűlés után öntsük az almára, majd kössük le az edény száját tiszta ruhával. Ne töltsük nagyon tele az edényt, mert „kiforrhat”. Két hét után öntsük le az almáról az ecetet, majd tegyük vissza az eredeti edénybe és hagyjuk tovább állni. Ez alatt ecetágy keletkezik a tetején, ez egy fehéres zseléréteg, természetes folyamat. Három hét múlva szűrjük csatos üvegekbe (más üveg nem jó, mert az ecetesedés folyamata tovább folytatódik, ami gázképződéssel jár, így az ecet lelőheti a csavaros kupakot).