Izomnövelő ételek férfiaknak
Ha természetes módon, kemény munkával és egészséges ételekkel szeretnénk elérni, hogy izomzatunk gyorsan és látványosan növekedjen, akkor nem árt a tervezés. A megfelelően beállított edzésformák mellett ugyanis nagyon fontos a helyes és főleg fehérjében gazdag táplálkozás.
Nem véletlenül hangsúlyoztuk ki ennyire a fehérjéket, hiszen az izomnövelés egyik legfontosabb alapkövei. Biztosítják azokat az aminosavakat, amelyek az izomfehérjét felépítik, valamint segítenek a regenerálódásban is. Ha rendszeresen sportolunk, akkor az ajánlott napi fehérje mennyiség duplájára lesz szükségünk, ez legyen a kiindulási alap.
Ha nem folytatunk különleges diétát, akkor válasszunk elsősorban állati eredetű fehérjéket, húst, halat, tejtermékeket és tojást. A sovány hús tökéletes protein és vasforrás, amely segíti a sejtjeink oxigénellátását is. Telített zsírsavforrásként választhatunk vörös húsokat, amelyek még több vasat és cinket tartalmaznak.
Halak közül kiemelhetjük például a lazacot, amely gazdag Omega 3 zsírsavakban, szelénben, D és C vitaminban és nikotinsavban. Változatosan elkészíthető, akár még grillsütőben, szabadtéren is. Csak szórjuk meg egy kis Horváth Rozi citrombors fűszerkeverékkel, amely nagyszerűen kiemeli és kiegészíti a hal húsának természetes aromáját.
A tejtermékek közül választhatunk zsírszegényeket, nagyszerű szénhidrát, kalcium, kálium és D-vitaminforrások, amely éppen megfelelő lehet egy kemény edzés után.
Ahogy a tejtermékek, úgy a tojás is kiváló fehérjeforrás, a halhoz hasonlóan magas Omega 3 zsírtartalma van, ráadásul bővelkedik különböző ásványi anyagokban, luterinben, proteiben és vitaminokban: igazi szupertáplálék.
Azok, akik nem fogyasztanak állati fehérjéket, jó alternatívát jelenthetnek fehérjeforrásként a különböző magvak, amelyek ráadásul nagyszerű vitamin, antioxidáns, rost és egészséges zsírsavforrások is. A mandula például kiválóan laktat és még az izmok regenerálódásában, az ízületi fájdalmak legyőzésében is segít. De ne feledkezzünk meg a tökmagról vagy a teljes kiőrlésű gabonákról, amelyek felpörgetik az immunrendszert és kiegyensúlyozott energiaszintet biztosítanak.
Okkal lett divatos mostanában az édesburgonya (más néven: batáta) fogyasztása is. A vitamin tartalma kifejezetten magas, kálium és rosttartalma pedig kimagasló. Tegyünk sütőpapírra néhány vastag szeletet, toljuk a sütőbe és amint megpirul, már ehetjük is. Ha pedig szeretjük a fűszeres ízeket, hintsük meg az édesburgonya szeleteket sütés előtt Horváth Rozi sültkrumpli keverékkel, amely fokozza az ízhatást.
A többi zöldségről és gyümölcsről se feledkezzünk meg, hiszen nagyszerű vitamin, folyadék, rost és szénhidrát források. A hüvelyesek több fehérjét tartalmaznak, míg az olívabogyó, illetve az avokádó telítetlen zsírvakban gazdag.
Törekedjünk arra, hogy naponta többször együnk – legalább hat alkalommal – kiegyensúlyozott mennyiségeket. Az edzések előtt fél órával lassú, a fizikai igénybevételek után pedig gyors felszívódású tápanyagokat.
Sokan azt gondolják, hogy az izomnövelő táplálékok unalmasak, de ez koránt sem igaz. Ha azonban valamilyen okból – például ételérzékenységünk van, vegán életmódot folyatunk vagy különleges diétát írtak nekünk elő – mégis hasonló alapanyagokat kell fogyasztanunk huzamosabb időn keresztül, akkor sem kell belefásulni: próbáljunk meg ezeket változatosan elkészíteni! A különböző fűszerek mindig a segítségünkre vannak, használjuk őket! Ne feledjük el, hogy egy egyszerűen grillezett zöldség, hal vagy hús is egészen más ízű és aromájú lesz, ha különböző fűszerekkel vagy fűszerkeverékekkel készítjük el.