Újragondolt hagyományok és minőségi fűszerek széles és izgalmas választéka.

Kövess minket Facebookon és Instagramon

Érdekességek

FőoldalÉrdekességekÍgy süss-főzz együtt a gyerkőccel!

Így süss-főzz együtt a gyerkőccel!

Talán még bele se gondoltál, hányféle olyan feladat, tevékenység van a konyhában, amibe be lehet vonni a legkisebbeket is.

A kisgyerekek utánzással tanulnak. Kezdetben minden érdekli őket, és ezt az érdeklődést fenn is kell tartani annak érdekében, hogy nyitott, az életben jól boldoguló, önálló felnőttekké váljanak majd. Hiába érezzük úgy, hogy a pici ott sertepertél körülöttünk, láb alatt van, és így csak hátráltatni fog a főzésben, érdemes odahúzni egy széket, és különféle feladatokkal lekötni a csöppség figyelmét. Ajánlunk pár ilyet.

Hámozás, pucolás

Nyilván nem a krumpli-, alma vagy répapucolás az első, amit egy kisgyerek meg fog tanulni, de ha fokozatosan bevezetjük őt a főzéselőkészítés feladataiba, azzal kézügyessége, finommotorikai készsége is jelentősen javulni fog. Először bízzuk meg őt a legegyszerűbben végrehajtható feladatokkal. Ilyen lehet például egy gyümölcssaláta elkészítésekor a mandarin megpucolása. Végezheti nyugodtan (miután mi alaposan megmostuk) a saláta levelekre szedését, apróra tépését is. Ahogy ügyesedik, úgy kaphat nehezebb feladatokat, például pucolja meg a tojást, később vágja fel az uborkát, paprikát. Ha már jól bánik a késsel, akkor jöhet az alma, a répa és a krumpli meghámozása, pucolása is. Figyeljünk oda arra, nehogy megvágja magát az éles késsel! A krumplihámozó például sokkal biztonságosabb megoldás, érdemes egy ilyet beszerezni a kicsinek.

Fűszerezés, ízesítés

A gyerekek szeretnek kóstolni. Hagyjuk, hogy megízlelje akár a lisztes keveréket is, egy csöpp mennyiség nem fog ártani sem a nyers tésztából, sem a cukorral kikevert tojásból. Beszélgessünk az ízekről, illatokról közben! Mondjuk el, mikor lesz jó az étel, milyen ízeket szeretnénk kihozni. Ismerkedjünk meg együtt az alapanyagokkal és a fűszerekkel. Bízzuk a kicsire, hogy az ételhez adja a sót, borsot, fokhagymát, bazsalikomot, fahéjat és egyéb fűszereket. Hagyjuk, hogy folyamatosan kóstolgasson, hogy megértse, mitől más az étel, miután egy-egy hozzávaló belekerült a fazékba, serpenyőbe.

Legyünk minden pillanatban résen! Ne hagyjuk, hogy gyermekünk egy kézzel fogja az edény fülét, főleg, ha az már forró. Ne hagyjuk, hogy felszippantson fahéjat, mert az fulladásveszélyes! Kóstolásnál mi vegyünk ki az ételből, fújjuk meg és utána kínáljuk oda. Ahogy nő, felügyeletünkkel már hozzányúlhat az edényhez fogókesztyűben, önállóan is kikanalazhatja az ételt és megfújhatja kóstolás előtt.

Tálalás, dekorálás

Az örömteli közös étkezések része az étel elkészítésén túl a tálalás, dekorálás is. Főleg finnyásabb gyerekeknél jó módszer, ha a közösen elkészített ételt ő díszítheti fel a tányéron. Adhatunk neki fűszert, például egy kis ág kakukkfüvet, petrezselymet, paradicsomkarikát, salátát, hadd készítsen belőle egyedi dekorációkat, kiegészítőket a tányérokra. Mutassunk neki képeket az internetről vagy szakácskönyvből kikeresve, ami ötletet adhat. Ha az étel szép is, nemcsak finom (akár csak a kisgyerek saját fogalmai szerint is), biztos, hogy nagyobb örömmel fogja megkóstolni, elfogyasztani.

Mosogatás, elpakolás

Az utómunkát is végezzük el közösen, mint a mosogatás, edények elpakolása. Közben megbeszélhetjük, kinek, hogy ízlett az étel, mennyire tetszett a tálalás. Mit fogunk legközelebb módosítani, új ötletet kipróbálni. Így a gyermekben elültetjük a várakozás örömét, legközelebb is várni fogja az alkalmat, amikor együtt valami nagyszerűt alkot a család.