Újragondolt hagyományok és minőségi fűszerek széles és izgalmas választéka.

Kövess minket Facebookon és Instagramon

Érdekességek

FőoldalÉrdekességekGyerekbalesetek a konyhában – mire vigyázzunk?

Gyerekbalesetek a konyhában – mire vigyázzunk?

A lakáson belül a legtöbb gyerekbaleset helyszíne a konyha. Ráadásul a modern otthonokban olyan jól mutató amerikai konyha sajnos megnöveli a balesetek esélyét, hiszen nem lehet úgy kizárni a kisgyereket főzés közben, mint a hagyományos konyhából. Emiatt fokozottan figyelni kell rájuk, és mielőbb megtanítani nekik a legfontosabb szabályokat.


A balesethez sokszor elég egy óvatlan mozdulat. Anyuka elmerülten főz, ide-oda pakolja az edényeket. A lába alá futó kicsitől megbillen, és máris kiömlik a forró víz vagy olaj. Égési sérülés következhet be akkor is, ha a gyermek elveszti az egyensúlyát, és hirtelen, reflexszerűen belekapaszkodik az első keze ügyében lévő tárgyba, ami lehet egy vízforraló lábas éppúgy, mint a kerámialapos tűzhely, aminek épp működik az egyik platnija.

Mit tehetünk ez ellen? A totyogó babát, ha nincs, aki folyamatosan figyeljen rá, inkább tegyük járókába a főzés idejére, olyan helyre, ahol nem ér el semmit, de látja anyát, tudnak beszélgetni. Ha különálló konyhánk van, tegyünk gyerekrácsot az ajtóra. Az első szabályok között tanítsuk meg a gyereknek, hogy a konyha területén nincs rohangászás, hirtelen mozdulatok. Sose engedjük, hogy hozzáérjen a sütőhöz, főzőlaphoz még kikapcsolt állapotban sem. Főzés közben lehetőleg a belső platnikat használjuk, és az edények nyele mindig a fal felé álljon.

Szintén gyakori eset, ami problémát okozhat, hogy a gyerekek szeretnek mindent felfedezni, így a konyha területét is. Kihúzkodják a fiókokat, magukra rántanak ezt-azt, beleszagolnak a takarítószerekbe, ha elől maradnak. A kés, villa, olló, húsnyárs az élessége miatt, míg a különböző vegyszerek, tisztítószerek a mérgezés veszélye miatt problémásak és balesetveszélyesek.

Mit tehetünk ez ellen? A fiókokra tegyünk gyerekzárat. A tisztítószereket, vegyszereket tartsuk felül, zárható szekrényben vagy a zárható kamrában. Amennyire lehetséges, használjunk környezetbarát, természetes tisztítószereket (például ecetet, szódabikarbónát), amelyek nem mérgezők. Az éles vágókéseknél kapható olyan, amin van eleve védőtok is. Ha így helyezzük a fiókba, nem okozhat véletlen balesetet olyankor, amikor kiesik a fiókból vagy kirántja a gyerek. Ahogy nő, tanítsuk meg, hogy kést csak engedéllyel és felügyelet mellett foghat a kezébe. Először tompább késsel tanítsuk meg a helyes mozdulatokat puha ételen, például virsliszeletelés közben, és csak ha már ügyes, akkor vágjon éles késsel keményebb ételeket is.

Minden konyhában van több konnektor is, hiszen szükség van ezekre. Mindenképpen a pult fölé szereltessük őket, ahol a gyerek már nem érheti el, mire pedig eléri, megtanulja, hogy nem szabad beledugni sem a kezét, sem semmilyen fémtárgyat. Az alul lévő konnektorokba tegyünk műanyag védőt.

Sokszor nem is gondolnak rá az első gyerekes szülők, de sok sérülés forrása az éles bútorszél is. Ha nekirohan, nekiesik a gyerek, felszakadhat a feje, a füle, a szája. Válasszunk lekerekített sarkú bútorokat, vagy pedig a sarkokra helyezzünk élvédőt.

Főzés közben jól esik nyitva tartani az ablakot, de vigyázzunk arra, nehogy kimászhasson, kieshessen rajta a gyerek. Azon kívül az ablak szélébe is beverheti a fejét. Inkább bukóra állítsuk az ablakot, úgy kimegy a pára, bejön a friss levegő, a gyermekre nézve viszont biztonságos.

A kicsik szeretnek mindent megkóstolni, felfedezni, ahogy ezt már korábban is említettük. A kicsik számára az ételek is balesetveszélyesek lehetnek, például a borsó, lencse, amit akár a fülébe, akár az orrába feldughat egy pillanat alatt, amíg a szülő máshová néz. Emiatt a kisbaba az étellel se játszhasson, hiába nem mérgező. A borsófejtésben majd csak 4-5 éves kor felett segítsen, amikor megtanulta, hogy semmit nem dugdosunk a testnyílásokba.