Fűszerolajak és fűszervajak
Karácsonykor ma már egyre nagyobb divat kézzel készített, ehető ajándékokat adni. Rengeteg doboz, üveg vagy egyéb ételtároló marad ilyenkor az ajándékok elfogyasztása után. Nem kell azonban, hogy ezek egy évig üresen álljanak a kamrában! Egy kis leleményességgel és pár szuper fűszerrel percek alatt újratölthetjük őket!
A fűszerolajak eredetileg a fűszernövények télire történő tartósítása útján keletkeztek. A nyár végén még illatos hajtásoktól roskadozó növények termését, szárát vagy virágát nem tudták már régen sem olyan nagy mennyiségben, egyszerre felhasználni, ezért a szárítás mellett megjelent a növények zsiradékban való tartósítása, ami frissebb állagot és élénkebb színt őrzött meg a hőkezeléshez képest.
Fűszerolajak
A fűszerolajakat leginkább húsok és hal pácolásánál, valamint saláták ízesítésénél tudjuk jól felhasználni. Minden fűszerolaj alapja egy jó minőségű olívaolaj, amit kiegészíthetünk bármilyen fűszernövénnyel vagy akár több növény házasításával is. A legtöbbet használt növény a bazsalikom, rozmaring, kakukkfű, medvehagyma, citromfű és bors. De zsályából, chili paprikából vagy csemege paprikából is kiváló olajat készíthetünk.
Nem kell mást tennünk, mint gőzöléssel vagy kifőzéssel előkészíteni a kiválasztott üvegeket. A fűszernövényeket mossuk meg, papírtörlő segítségével itassuk le róluk a vizet és helyezzük őket az üveg aljába. Nem muszáj ragaszkodnunk ahhoz, hogy egyfajta fűszer kerüljön csak az olajba. A chili fokhagymával, a fokhagyma rozmaringgal is remek párost tud alkotni. Ha úgy érezzük, elég fűszert tettünk az üvegbe, nincs más dolgunk, mint felönteni választottunkat olívaolajjal. Zárjuk le az üveget, tegyük meleg helyre és hagyjuk állni. Egy héten keresztül érdemes naponta párszor felráznunk az üvegeket. Felhasználás előtt szűrjük le az olajat egy gézlapon.
Fűszervajak
Németországban szinte hagyománynak számít a főtt kukorica fűszervajjal történő tálalása és fogyasztása, ez is bizonyítja, milyen sokszínűen felhasználható finomságról van szó. Nem csak szendvicsünk vagy pirítósunk éke lehet, gazdagíthatjuk vele töltött húsainkat, különböző pürés köreteinket vagy sós kekszeinket.
Egy adag fűszervaj alapja mindig 15-20 dekagramm jó minőségű sótlan vaj, amihez kedvenc aprított zöldfűszereinket adhatjuk, mint a petrezselymet, snidlinget, bazsalikomot, oregánót, tárkonyt, rozmaringot, stb. Az olajjal ellentétben a vajba aprítva kerülnek a fűszerek, ízlésünkre van bízva, mennyire apróra vágjuk a kiválasztott hozzávalókat. A vajat keverjük össze a fűszerekkel és vizes kézzel helyezzük alufóliába, majd tekerjük henger alakba, ez megkönnyíti a későbbi felhasználást. Pihentessük a vajat legalább egy éjszakán át a hűtőben, majd fogyasszuk kedvünkre.
Pikánsabb ízekért adhatunk a vajhoz sót, borsot, citromlevet, és ha szeretjük a csípőset, egy kis cayenne-borsot vagy őrölt chili paprikát.