Ételek, amelyek kiváló hatást tesznek egy forró fürdőben
Ahogy hűvösödik az idő, úgy szerzi vissza a méltó helyét a testápolási szokásaink és a felüdülésünk eszközei között a forró fürdős kényeztetés. Akik nem szeretik a boltok polcáról leemelhető habfürdőket, ilyenkor bizony gondban vannak, hogy hogyan készítsenek természetes alapanyagokból álló kozmetikumot, amelyet a fürdővízhez öntve kényeztetővé tehetik a megmártózást. Egy dolgot nehezen lehet házi eszközökkel pótolni, és ez a fürdőhab, de bármely más területen bátran támaszkodhatunk a háztartásunkban fellelhető alapanyagokra.
Vannak, akik szívesen készítenek otthon szódabikarbónás, keserűsós, agyagos, emulgeálószeres fürdőbombát, de akinek nem kenyere a kémia, csak a hűtőt vagy a spájz ajtaját kell kinyitnia, és máris találkozhat olyan élelmiszerekkel, amelyeket a fürdővízhez adva kényeztetésben lehet része. A különféle hidegen sajtolt olajok, a Himalája só, a méz, a tejszín vagy éppen a különféle fűszernövények nem csak különleges fürdésélménnyel ajándékoznak meg, de külsőleg és belsőleg is gyógyító, ápoló hatást fejtenek ki.
Fürdő adalékok a hűtőből
A tej és a tejszín alapvető adalékanyagai egy kényeztető fürdőnek, egyrészt azért, mert maguk is számtalan fontos bőrápoló összetevőt tartalmaznak, másrészt azért, mert emulgeálószerként alkalmasak arra, hogy nem vízoldékony anyagokat juttassunk a fürdővízbe.
A tej beltartalma igen változatos és kiegyensúlyozott, fehérje és zsírtartalma viszonylag magas, így helyreállítja a bőr védőrétegét, miközben mélyen táplálja azt. A tejszín a tej még magasabb zsírtartalmú része.
Ha az illóolajokat magukban a fürdővízbe cseppentjük – mivel az olajos és vizes fázis nem keveredik egymással – kis szigeteket alkotva megmaradnak a víz színén. Ennek következtében, ha beleülünk, az illóolaj hígítatlanul érintkezik a bőrünkkel, kellemetlen, irritáló, csípő érzést okozva. Mivel a tej és a tejszín is olajos-vizes bázis, a belecseppentett illóolaj tökéletesen elkeveredik, majd az illóolajos tej/tejszín is tökéletesen elegyedik a fürdővízzel.
Fürdő adalékok a kamrából
A kamra kincsei közül az almaecet, a Himalája vagy Parajdi só és a méz lesz a legjobb barátunk a fürdőzés során. Elég sok közös tulajdonsággal rendelkeznek, hiszen mindegyik fertőtlenítő, bőrnyugtató és tápláló hatással bír. Az almaecet mint élő élelmiszer a saját baktériumflórája segítségével, kíméletesen pusztítja el a kórokozókat, a só klórtartalma miatt fertőtlenít, míg a mézben hidrogén-peroxid végzi el a baktériumok és gombák pusztítását. Mindhárom élelmiszer bővelkedik ásványi anyagokban, a mézben ezen kívül vitaminok is szép számmal megtalálhatóak. Ezeket az élelmiszereket ajánlják például női problémák esetén ülőfürdőbe is, de az ekcémás vagy éppen gyulladt-pattanásos bőrt is kiválóan megnyugtatják.
Fűszeres fürdő
Sokan tudják, hogy a fűszernövények nagy része gyógynövényként is funkcionál, így egy téli gyógyító vagy megelőző fürdőben is kiváló hasznukat vehetjük. Ennek legjobb módja, ha egy tüllzacskóba szórjuk a kiválasztott fűszernövények szárított-morzsolt változatát, majd a forróvíz kiengedésekor a vízsugár alá rögzítjük a zacskót. Ha kész a fürdővíz, bele is dobhatjuk a tüllzacskót, hogy tovább ázzon, nem kell aggódnunk, hogy a növénydarabkák elszennyezi a fürdővizet vagy a kádat.
Milyen fűszereket válasszunk? A kakukkfű, zsálya és a rozmaring a felső légutak erősítésében lesznek kiváló partnerek. A rozmaring továbbá fertőtlenítő tulajdonságokkal is bír és erősíti az érrendszert, javítja a vérkeringést, míg a kakukkfű és a kapor nyugtatóan hat az idegrendszerre.