Egészséges kencéket a kenyérre!
A házilag készített, kenyérre kenhető különböző krémek nem csak nagyon egyszerűen és gyorsan elkészíthetők, de cserébe még finomak és egészségesek is! Ha pedig fűszerekkel gazdagítjuk azokat, akkor mindenkit lenyűgözhetünk velük!
Aromák világa
A boltokban kapható készítményekben a „szokásos” tartósítószerek mellett időnként helyet kapnak a különböző, laborokban, mesterséges módon előállított aromák is. Azt nem igazán lehet megjósolni, ezen termékek fogyasztásának milyen hatása van hosszútávon az egészségünkre, azt azonban bátran állíthatjuk, hogy a valódi fűszerekkel ízesített, minőségi alapanyagokból, házilag elkészített kenyérre kenhető krémek nem csupán ízletesek, de vitamindúsabbak is.
Megéri a fáradtságot
A különböző krémek elkészítése sokkal több időt kíván, mint leemelni a polcról egy készterméket, mégis megéri a fáradtságot. A saját magunk gyártotta krémekkel ugyanis egészségesebb táplálékot adhatunk a családunknak, gyermekeink ásványi anyagokban, nyomelemekben és vitaminokban gazdag ételeket fogyasztanak így, melyek kellő energiát szolgáltatnak számukra a mindennapokban, mely nem utolsó sorban látszani fog a körmük, a hajuk állapotán, sőt akár a viselkedésük módján is. Ezen túlmenően a saját magunk készítette étel összekovácsolja a családot, a gyerekeink azt a példát látják, hogy érdemes főzni, sütni vagy éppen krémet keverni. Neveljünk a konyhaablakban lévő cserépben zöldfűszereket, a gyerekek imádni fogják, hogy az elvetett, kicsíráztatott magok lassan szárba szökkennek, majd levelet is hajtanak, majd aromás leveleiket összevágva a krémjeinket ízesítjük velük.
Alapanyagok és fűszerek
A krémek legfontosabb alapanyagai közé tartoznak a tejtermékek, úgy, mint a friss sajtok vagy a túró, aztán a zöldségek, például az avokádó, az olajbogyó, és a padlizsán. Ezen túlmenően a húsos krémek alapanyagai lehetnek a kolbászok, sonkák, a halas krémeké pedig a lazac, a garnéla vagy a tonhal. Az alapanyagokon túl szükségünk van még friss és szárított fűszerekre is a megszokott són és borson kívül. A bazsalikom, a koriander, a kapor, a petrezselyem jobban érvényesül a kenyérre kenhető kencékben, ha frissen aprítva adjuk hozzá a krémekhez, míg az aromásabb fűszereket, mint például a szerecsendiót, a rózsaborsot érdemes a szárított fűszerekből frissen reszelni. Bánjunk merészen és bátran a fűszerekkel! Próbáljunk ki új, akár szokatlannak tűnő kombinációkat is, és ne tántorítsanak el a kudarcok, éljük meg azt tapasztalatszerzésként, egyfajta kalandként, melyet a konyha világában teszünk.
Egy finom példa: a padlizsánkrém
Ősszel, télen nincs is finomabb dolog egy jó kis házi padlizsánkrémnél, amit pirítósra kenve fogyasztunk. Elkészítése ugyan picit időigényes, de nagyon egyszerű, és ízlés szerint, változatosan fűszerezhető. Két padlizsánt süssünk meg sütőben közepes hőfokon egy órán keresztül úgy, hogy negyed óránként negyed fordulatot forgatunk rajta. Kivéve húzzuk le a héjat és az omlós padlizsánbelsőt kaparjuk egy tálba. Tegyünk bele 3-4 gerezd összetört fokhagymát, egy kis mustárt, majonézt, sót és borsot. Ízlés szerint tehetünk bele egy összetört főtt tojást is. Ha még pikánsabb ízre vágyunk, egy kis lila hagymát is reszelhetünk bele, vagy ízesíthetjük még pici édes chiliszósszal vagy sült paprika krémmel. Frissen elkészítve a legjobb, de hűtőben, lefóliázva egy-két napig el is áll.