Újragondolt hagyományok és minőségi fűszerek széles és izgalmas választéka.

Kövess minket Facebookon és Instagramon

Érdekességek

FőoldalÉrdekességekCsodás és férfias pörköltek egészségesen

Csodás és férfias pörköltek egészségesen

Pörköltet főzni nagyon egyszerű és nagyon nehéz is egyszerre. Ennek az az oka, hogy a magyarok szinte mindenből megpróbálják a zöldborsótól a sertéscombon át a laskagombáig és a marhanyakig. És akkor az extrém esetekről nem is beszélünk.


Na és persze ott van az is, hogy ha pörköltről van szó, tényleg ahány ház, annyi szokás. Az alapreceptet persze mindenki ismeri, de az összetevőktől függően azért van néhány trükk és eltérés az elkészítésben.

A hagyományos recept szerint a hagymát zsiradékon üvegesre pároljuk, hozzáadjuk a pirospaprikát és némi vizet, majd összeforraljuk, ezután tesszük bele a húst vagy gombát, végül puhára főzzük. Az elmúlt években egyre elterjedtebb eljárás, hogy a felhevített edénybe először a húst tesszük bele, minden oldalon kérget pirítunk rá, majd kivesszük, jöhet a zsír, a hagyma, a paprika és így tovább. Ez főként marhánál fontos, szaftosabb és ízletesebb húsdarabokat kapunk.

Mivel fűszerezd?

A pörkölt lényege a hús, a hagyma és a paprika. Ha ez a három hozzávaló kiváló minőségű, általában nem érdemes túl sok fűszert használni. A só és bors mellett sokan tesznek bele őrölt köményt, petrezselymet, a vaddisznóból készült pörkölteknél pedig szinte senki nem hagyja ki a borókabogyót és a babérlevelet. A marhából vagy vadból főzött pörköltbe az elkészülés előtt 20 perccel érdemes kilónként 2 deci minőségi száraz vörösbort önteni, mert finom pikáns ízt és markáns színt ad az ételnek.

Hogyan főzz egészséges pörköltet?

Néhány dologra érdemes odafigyelni, egy részük a hozzávalókról, másik a technológiáról szól.

Az első a zsiradék. Egyesek úgy gondolják, hogy csakis sertészsírral érdemes kezdeni a pörköltet. Ez tévedés, a libazsír valójában szinte minden hús esetében jobban kihozza az ízeket, a zöldséges ételekhez pedig a napraforgó-, repce- vagy szőlőmagolaj kiválóan alkalmas. Ráadásul a felsorolt zsírok egészségesek, hiszen egyszeresen és többszörösen telítetlen zsírsavakban gazdagok, míg telítettekben szegények, így szabályozzák a koleszterinszintet és a vér triglicerid tartalmát.

A másik dolog a hőmérséklettel van összefüggésben. A pörköltalap készítésénél sokan nagy lángon párolják a hagymát, majd zsírjára sütve adják hozzá a paprikát. Itt azonban vigyázni kell, mert a paprika túl magas hőfokon pillanatok alatt szénné ég. Ez nemcsak azért probléma, mert keserű lesz az étel, hanem mert ebben a formában az egészségre kifejezetten ártalmas lehet. Ha tehát a fűszerpaprikát a hús előtt adjuk az ételbe, vegyük kisebbre a lángot, vagy húzzuk félre a lábost a tűzről, nehogy odakapjon.

A harmadik pedig az a kérdés, hogy milyen húst vagy zöldséget használunk. Ha az egészséges életmód jegyében száműzted étrendedből a sertést és a marhát, akkor sem kell elkeseredni. Nem túl fiatal szárnyasok csontos részeiből kiváló pörköltet lehet főzni, a combból készült tejfölös csirkepaprikás maga az otthon íze. Ha pedig gombán kívül más zöldséggel is megpróbálkoznál, a zöldborsó, a cukkini és a padlizsán kiválóak a kísérletezéshez.

Mit együnk a pörkölthöz?

Ha egészséges ételről beszélünk, nem mindegy a köret sem. A sertéspörkölthöz sokan főtt burgonyát esznek, csirkepaprikáshoz nokedlit, marhapörkölthöz tarhonyát, harcsapaprikáshoz juhtúrós sztrapacskát, őzpörkölthöz dödöllét. De miért ne próbálnánk ki néhány egészségesebb alternatívát, például készítsünk tarhonya helyett bulgurt, vagy próbáljuk ki a durumlisztből készített galuskát.