Újragondolt hagyományok és minőségi fűszerek széles és izgalmas választéka.

Kövess minket Facebookon és Instagramon

Érdekességek

FőoldalÉrdekességekBundás kenyér, egy szuper reggeli, amit együtt is elkészíthetünk a gyerekekkel

Bundás kenyér, egy szuper reggeli, amit együtt is elkészíthetünk a gyerekekkel

A tojásba forgatott, hirtelen kisütött kenyérnek frissen, fűszerekkel nincs párja. Tökéletes reggeli, ha megfelelő zsiradékban sütjük, és még a gyerekek is segédkezhetnek az elkészítésében. Lássuk a részleteket!

A Római birodalomban is ismert volt

Amióta világ a világ, az emberek sokféleképpen eszik a kenyeret, és a bundás kenyér különféle változatait is megtaláljuk Európában szinte mindenhol úgy északon, ahogyan délen, de Kanadában, és még Ázsiában, Hongkong-ban is népszerű. Állítólag a bundás kenyér legelső említése egészen az ókori Rómáig vezethető vissza, ahol is a „De re coquinaria” című szakácskönyv mesél egy mézzel édesített, zsiradékban kisütött „téli búzás kenyér”-nek nevezett ételről, melyet a bundás kenyér egyik korai változatának tekintenek.

Kókuszzsírban jobb

A szüleink még sokszor sütöttek nekünk bundás kenyeret, mely lassan kiment a divatból, túlzott szénhidrát és olaj tartalma miatt. Ám ha körültekintően választjuk meg a zsiradékot, például nem napraforgó olajban, hanem organikus, hidegen sajtolt kókuszzsírban sütjük, akkor némi túlzással akár egészségtudatos reggelinek is hívhatjuk a bundás kenyeret. A hidegen sajtolt, valóban lekövethető forrásból származó, nem hőkezelt kókuszzsír nehezen avasodik, és egészen 200 fokig biztonsággal hevíthető, így nem képződnek a sütés folyamán transzzsírok, melyek káros hatással bírnak. Emellett a kókuszzsírnak magas a laurinsav tartalma, mely bizonyítottan antimikrobiális hatással bír, sőt többek közt különféle vitaminok, tápanyagok felszívódását is elősegíti.

Gyerekkel a konyhában

A kisgyerekek szívesen segédkeznek a reggeli elkészítse során. A konyhában nem csak a főzés, sütés alapjait sajátíthatják el a legkisebbek, de az élet dolgairól is elbeszélgethetünk közben. Tanulhatnak az időbeosztásról, a rendről és tisztaságról, a higiéniáról, és csak rajtunk áll, mi mindenről még. A bundás kenyér készítésénél a legkisebbek, például az óvodások is, kötényt kötve, a kislányok a hajukat hátra gumizva, akár fellépőn állva elmoshatják a tojásokat, majd a bátrabbak megtanulhatják azok feltörését is. A tojások tálban való kikeverését nagyon élvezik a gyerekek, csak úgy, mint a kenyerek tojásban való megfürdetését. Magyarázzuk el nekik, hogy nem kell sietniük, hagyják, hogy a kenyér felszívja a tojást. Míg az egyik kézzel a villát markolják, ügyeljünk arra, hogy a másik kis kéz a tálat fogja, nehogy annak tartalma kiömöljön.

A sokszínűség gyönyörködtet

A bundás kenyeret alapból tojásba forgatva szokás kisütni. De persze ahány ház, annyi szokás… A bundás kenyeret is sokféleképpen ehetjük, például édesen, fahéjjal és cukorral megszórva, mint Kanadában – a fahéjszórást is bevállalhatják a gyerekek -, vagy lekvárral összetapasztva a két kenyérszeletet, majd tojásba burkolva. Így utóbbi módon pedig a hongkongiak fogyasztják előszeretettel. Érdemes más nemzetek bundás kenyér változatát is kipróbálni, hiszen az ízek hiába tűnnek nekünk idegennek, mégis mámorító élményt adhatnak az aromák és zamatok ezen kavalkádja, mely kissé eltér a megszokottól. A lekváros bundás kenyér a piros gyümölcsös lekvárokkal igen ízletes, például ribizlivel, meggyel, eperrel, de ki ne hagyjuk az áfonyás vagy szedres változatát sem!