Banános édességek
Ősszel nagyon fontos, hogy próbáljunk minél több vitamint és ásványi anyagot elraktározni, hogy felkészítsük a szervezetünket a nyirkos időben óhatatlanul is bekövetkező megfázásra. A banán fogyasztása különösen ajánlott.
Nem csupán egy finom déli gyümölcsről beszélünk. A banán A, B1, B2, B3, B6, C, E és K vitaminban is gazdag. Segíti a vörösvérsejtek képződését, az idegrendszer működését és az ősszel megnövekvő stressz oldásában is szerepe van. Vas és cink is van benne, előbb a vérképződésben, utóbbi az immunrendszer erősítésében vesz részt, de magnézium és foszfor tartalma miatt is fontos gyümölcs. Ráadásul sok vizet is tartalmaz, így a folyadékpótlás szempontjából is nélkülözhetetlen.
Tudtad, hogy Európába Nagy Sándor révén került be a banán még időszámításunk előtt több, mint 300 évvel? Elterjedése azonban csak a 11.században történt meg, amikor a mór uralom alatt álló Spanyolországban is megjelent a gyümölcs.
Magában fogyasztva is kiváló, de, hogy ne unjunk rá, rengeteg féle banános finomság készíthető belőle.
Grillezett banán
Szeptemberben még nincs vége a grillszezonnak, bátran kísérletezhetsz banánnal is. A héján ejts egy vágást. Kicsit nyisd szét, a belsejéből kaparj ki egy keveset és a helyére tegyél csokipasztát, apróra vágott mogyorót, kesudiót, de akár mályvacukrot is. Tekerd be alufóliába, majd tedd a grillrácsra. A töltelék finoman ráolvad a banánra, mennyei lesz, ahogy összeérnek az ízek!
Sült banán
Gyors, finom reggeli vagy uzsonna lehet. Válassz még zöld banánt a boltban. Szeleteld fel, locsold meg mézzel és szórd meg a tetejét őrölt fahéjjal. Serpenyőben süsd ropogósra a szélét. Önmagában is fogyasztható, de nagyon finom palacsintára, gofrira vagy pirítósra téve is.
Banánhab
Fél kiló banánt, 120 g kristálycukrot és egy evőkanál citromlevet tegyünk a turmixra, és mixeljük össze. Ezt követően 61 ml vizet keverjünk össze 20 g zselatinporral, olvasszuk fel a tűzhelyen. A zselatint keverjük a banánpéphez.
140 ml habtejszínt verjünk fel robotgéppel, miközben fokozatosan adjunk hozzá 100 ml kókusztejet is. Ha kész, a masszát is keverjük a banánpépbe.
Öntsük a habot formákba, majd tegyük hűtőszekrénybe egy-két órára. Tányérra kiöntve, mézzel csorgatva tálaljuk, a tetejére tegyünk egy banánkarikát is díszítésnek.
Banánkenyér
A sütőt melegítsük elő 200 fokra. Szükségünk lesz egy téglalap alakú sütőformára, ezt vajazzuk ki. Keverjünk össze 15 dkg vajat, 15 dkg cukrot és 1 csomag vaníliás cukrot úgy, hogy habos, lágy masszát kapjunk. Üssünk bele 3 tojást és jól dolgozzuk el.
A banánt törjük össze alaposan villával és keverjünk hozzá negyed kiló sovány túrót, majd, ha kész, adjuk az egészet a vajas masszához. Egy másik tálban keverjünk össze 20 dkg lisztet 1 csomag sütőporral. Keverjük össze a lisztet a banánnal és adjunk hozzá 10 dkg apróra vágott kesudiót.
Öntsük az egészet a formába és kb. 45 percig süssük. A sütési idő tűzhelyenként eltérhet, így ellenőrizzük többször. Aki szeretné, a banán felét pépesítés helyett darabosan is teheti a masszába.
Banános pohárkrém
Darált kekszet keverjünk össze olvasztott vajjal és egy kis cukorral. Sütőben süssük meg, majd, ha kihűlt, tegyük a poharakba. Rétegezz rá banánszeleteket, majd pedig vaníliapudingot. Ez lehet bolti, instant is, de még finomabb, ha házilag főzöl vaníliakrémet. Erre jön ismét pár banánkarika, majd egy réteg tejszínhab. Ugyanígy rétegezd tovább az alkotórészeket, a tetejére tejszínhab kerüljön. Erre szórj egy kis sült kekszmorzsát, majd öntsd le karamellsziruppal.