Amit a háromévesre is rábízhatunk a konyhában
A szülők számára a főzés feladat. A gyerekek viszont egészen másképp gondolkodnak erről. Nekik ez egyfajta játék, olyan, mint amikor kézműveskednek, vagy éppen barkácsolnak. Lássuk csak, mire képesek a háromévesek a konyhában, és mit bízhatunk rájuk nyugodt szívvel.
Szívesebben kóstolják meg
Mindenkit csak bíztatni tudunk, hogy vonja be a gyerekeket a háztartással kapcsolatos teendőkbe, így a főzésbe, sütésbe is. Nincs olyan, hogy ez nem gyereknek való feladat. Igaz, ha a kicsi is jelen van, jobban oda kell figyelni, többet kell magyarázni és takarítani is a végén, illetve minden tovább tart. A plusz energia azonban mindenképpen megtérül, sőt az eredményből szívesebben esznek, hiszen ők is részesei voltak a varázslatnak, amikor az alapanyagokból kész, ehető étel vált.
Hagyjunk rá időt
Ahhoz, hogy sikeressé váljon a „háromévessel egy konyhában” projekt, érdemes néhány dolgot átgondolni. Például, mindenképpen hagyjunk elég időt erre a tevékenységre. Egy háromévessel nem lehet lezavarni egy óra alatt a főzést és mosogatást. Jobb, ha elegendő idő áll a rendelkezésünkre, és nem kell sehová sem sietni, így a szülő nem lesz ideges, vagy feszült, amit a kisgyerek rögtön megérezne. A türelem elengedhetetlen „hozzávaló” a konyhában, hogy mindannyian jól érezzük magunkat együtt.
Együtt
Érdemes már a recept kiválasztásába is bevonni a kicsit, kérdezzük csak meg, melyikhez lenne kedve a képek alapján (2-3 receptet érdemes mutatni), esetleg ajánljon ő maga ételt, amit szívesen elkészítene velünk együtt. Ez alkalmat ad arra, hogy teljesen új, akár szokatlan ételeket is kipróbálhassunk. Hiszen, ha ő választja, és részt vesz az elkészítésében, biztosan nagyobb eséllyel fogja megkóstolni is azt. A hozzávalók beszerzésekor se menjünk egyedül a piacra, a boltba. Jó terep ez arra, hogy megismertessük a kicsit a különböző alapanyagokkal, zöldségekkel, gyümölcsökkel, elmagyarázzuk, mit mi alapján választunk ki.
Első a biztonság
Minden alkalommal mondjuk, de leginkább cselekedjünk úgy, ahogyan azt szeretnénk, hogy a kicsi is tegye. Tehát mielőtt a főzéshez kezdenénk, alaposan mossunk kezet, és tisztítsuk meg a felületeket, illetve csak biztonságos eszközöket használjunk. A hároméves kezébe is adhatunk tompa végű kést, hogy azzal kenjen, vagy daraboljon, ha végig figyelemmel kísérjük ezalatt őt, ott állunk mellette.
Kóstolás, a tudás anyja
A főzés közben mindig dicsérjük meg, ha ügyes, és bátorítsuk, hogy közben is kóstolja meg az ételt, ahogy mi is tesszük, hiszen csak úgy tudjuk finomra készíteni, ha folyamatosan ellenőrizzük az ízvilágot. Kérdezgessük őt is, milyennek találja, sósnak, édesnek, így megtanulja a főbb ízeket, illetve felfedezheti az egyes összetevők ízeit is az ételben. Kérdezhetjük azt is tőle, vajon érzed-e a hagyma ízét? Aztán az étel állagára vonatkozó kérdéseket is feltehetünk, hogy vajon ő inkább krémesnek, darabosnak vagy puhának, keménynek találja-e az adott ételt.
Feladatok, amelyeket felügyelet mellett rábízhatunk egy háromévesre
Zöldségek és gyümölcsök megmosása
Felügyelet mellett vágni, darabolni tompa hegyű késsel
Tálba önteni a hozzávalókat
Összekeverni a száraz vagy a folyékony hozzávalókat
Kenni, vajazni tompa végű késsel
Kizsírozni az edényeket (formák, jénai edények előkészítése a sütésre, azaz kikenése zsiradékkal)
Kinyújtani a tésztát
Leöblíteni és szárazra törölni az elmosott edényeket
Fűszerezni
Kóstolni
Nem szabad azt gondolni, hogy túl korai még a főzés a háromévesnek. Az életet a gyerekek a játékon keresztül tapasztalják meg a két kezükkel, a szemükkel, az orrukkal, a szájukkal. Hagyjuk őket kibontakozni, sőt, legyünk mi magunk az idegenvezetők a konyhában. Tehát toljuk oda magunk mellé a sámlit, a fellépőt, amire felállhat, hogy ő is elérje a konyhapultot!