A tojás mint szuperélelmiszer
Szuperélelmiszernek nevezzük azokat az alapanyagokat, amik vitamin-, nyomelem- és tápanyagtartalmuk révén kiérdemlik, hogy a legegészségesebbek közé soroljuk őket. Sok kiváló élelmiszer sajnos az elmúlt évek divatos, de tudománytalan táplálkozási nézeteinek esett áldozatul, sokan már a sajtok, a húsok, a kókuszolaj ördögtől valóságát bizonygatják. A tojásról is számos tévhit terjedt el, pedig a valóság az, hogy a jó minőségű tyúktojás a Föld egyik legegészségesebb tápláléka.
A tojás elképesztően tápláló
Egy nagyobb tojásból nagyjából 77 kcal energiához, 6 gramm fehérjéhez és 5 gramm zsírhoz jut szervezetünk. Egyetlen tojás tartalmazza a napi ajánlott bevitel 9 százalékát B12, 15 százalékát B2, 7 százalékát B5, 6 százalékát A vitaminból, valamint fedezi az ajánlott szelénbevitel 22 százalékát is. A tojás mindezek mellett kis mennyiségben gyakorlatilag az emberi szervezet számára hasznos valamennyi vitamint és nyomelemet tartalmazza: kalciumot, magnéziumot, vasat, cinket, mangánt, E-vitamint és folsavat. Fontos tudni, hogy a proteineken túl nagyjából az összes értékes anyag a sárgájában van. A tojás remek táplálék, mert kalóriatartalmához viszonyítva nagyon sok értékes anyagot tartalmaz, szénhidrátot viszont csak nyomokban.
Tökéletes fehérjeforrás
A fehérjék testünk legfontosabb építőelemei, amelyek szervezetünk nagyon sok folyamatában is szerepet játszanak. Épp ezért nagyon fontos, hogy elegendő fehérjéhez jusson a táplálékból, sokak szerint a ma ajánlatos értékeknél többre van szükség. Elegendő fehérje fogyasztása csökkenti az elhízás veszélyét, növeli az izmok tömegét, csökkenti a vérnyomást, valamint a csontok egészségére is pozitív hatással van. A tojás tökéletes fehérjeforrás, darabja 6 grammal látja el szervezetünket, ráadásul minden nélkülözhetetlen aminosavat a megfelelő arányban tartalmaz, így teljes mértékben hasznosítani tudjuk ezeket a tápanyagokat.
A tojás védi a szívet
Sajnos nagyon elterjedt tévhit, hogy a tojásfogyasztással vigyázni kell, mert nagyon sok benne a koleszterin. Egy nagyobb tojás 212 mg koleszterint tartalmat, ami valóban nem kevés, de a gyakorlatban a legtöbb ember számára a tojás semmilyen hatással nincs a vér koleszterinszintjére. Körülbelül 10-ből 3 ember esetében igaz, hogy oda kell figyelnie, mennyi koleszterint visz be, a többiek esetében ennek egyáltalán nincs jelentősége. Sőt, egyes kutatások azt bizonyítják, hogy napi 2 tojás fogyasztása kifejezetten pozitív hatással van a vérkoleszterin-profilra.
A tojásevés a fogyásban is segíthet
A tojás nagyon laktató élelmiszer, mert sok fehérjét és zsírt, de minimális szénhidrátot tartalmaz. Egyszerűen fogalmazva: ha tojásból lakunk jól, később éhezünk meg újra, így összességében kevesebb kalóriát kell bevinnünk a szervezetbe. Ez az oka, hogy a tojás a leginkább ajánlott reggeli étel, hiszen anélkül lát el a kellő energiával, hogy fölöslegesen sok kalóriát kellene bevinnünk.
Olyan anyagokkal látja el a testet, amiből a legtöbben keveset fogyasztunk
A kolin egy olyan esszenciális tápanyag, amiből a legtöbb ember túl keveset fogyaszt, bár sokan azt sem tudják, hogy egyáltalán létezik. A tudományosan a 80-es években leírt kolin a sejtmembránok alkotóelemeként, a lipidek szállításában, az idegsejtek és izmok közötti ingerületátvitelben fontos szerepet játszik. Hiánya terhes és menopauzán átesett nők esetében kockázatos lehet, de 3 tojás tartalmazza a szükséges mennyiséget.
Tojást minden napra?
Számos kutatást végeztek el azzal kapcsolatban, hogy hány tojást érdemes fogyasztani. Az eredmények eltérők, de az általánosan elfogadott konszenzus szerint az emberek elsöprő többsége számára napi 3 tojás fogyasztása tökéletesen biztonságos, és ebben a mennyiségben a pozitív élettani hatásai is érvényesülnek. A tojásevés az egyik legjobb dolog, amit a testünkért tehetünk, ráadásul a tojás olcsó, és könnyen készíthető belőle számos finomság.