A forralt bor és változatai
A hűvös időnek meg vannak a sajátos ételei és italai, amelyek nem csak az ízükkel, de az aromájukkal is átmelegítenek. A forralt bor illata hozzátartozik a téli sportok utáni átmelegedéshez, a borzongató időjárást ellensúlyozzák azzal, hogy a testünket és a lelkünket egyszerre pezsdítik fel.
A forralt bor minden egyes összetevője aszerint lett összeválogatva, hogy hozzájáruljon a vérkeringés javításához, az erek kitágításához, és így a szervezetünk egész működését úgy befolyásolja, hogy minél hamarabb átmelegedjünk. A fűszeres ital egyes összetevői hozzájárulnak a testünk védekezőképességének fokozásához, segítik, hogy felvegyük a harcot a hűvös időben támadó kórokozókkal szemben. Ezzel együtt a végeredmény – válasszuk bármelyik változatot – az ízével is igazi, télies hangulatú élményt ígér.
Az alapváltozat
Az alaprecept szerint feleannyi víz kell hozzá, mint amennyi bor, illetve a bor minden deciliteréhez 1 dkg cukorral kell számolnunk. Vagyis, ha egy üveg bort veszünk alapul, akkor 3,5 dl vízzel és 7 dkg cukor szükséges. Mindehhez fél citrom, 2 egész rúd fahéj, 3-4 szem szegfűszeg és ugyanannyi szegfűbors dukál. A fél citrom levét nyomjuk ki és csak a héját tegyük a lábosba. A levet csak akkor adjuk az italhoz, amikor már elzártuk alatta a hőforrást. Bár az ital neve forralt bor, de nem kell forralni, csak forrásig melegíteni, miután egy lábasba tettük az összes hozzávalót. Ennek több oka is van: egyrészt a főzés során elpárolog a bor alkoholtartalma, másrészt a citrom értékes vitaminjai is elbomlanak.
A cukor helyett használhatunk mézet is, de ezt is csak a főzés befejezése után adjuk az italhoz, mert az összetevői hőérzékenyek.
Van, aki vörös és van, aki fehér borból szereti, de kipróbálhatjuk a vegyes változatot is. Sokan gondolják, hogy forralt bor alapjául alacsony minőségű bor is megfelel, de ez tévedés: igazán finom forralt bor csak minőségi, mellékíztől mentes borból készíthető. A hevítés után érdemes legalább negyedórát lefedve állni hagyni, de arra ügyeljünk, hogy forrón kínáljuk, vastag falú bögrékben, hogy sokáig megőrizze a hőmérsékletét. Ha gyümölcsöket tartalmaz, adjunk hozzá hosszú nyelű kanalat, a poharak peremét pedig díszítsük narancs- vagy citromhéjból hasított csigákkal.
Változatok
Az almás változatban a víz helyett almalevet teszünk hozzá, a borral megegyező mennyiségben. Karikázhatunk bele friss almát, sőt az ínyencek 2 evőkanál almapálinkát is adagolnak bele.
A narancsos változatban elhagyjuk a citromot, helyette a 7 dl bor-alapmennyiséghez 2 narancsot használunk. Kifacsarjuk a levét, majd a héjakat a borral-vízzel együtt melegítjük és a végén csorgatjuk hozzá a levet. Ebben a verzióban a szegfűborsot elhagyhatjuk, és ennek rovására növelhetjük a fahéj vagy a szegfűszeg arányát. Az ízek kiemelésére tehetünk hozzá pár csepp rumot.
A vegyes gyümölcsös változathoz használhatunk fagyasztott és felengedett vagy éppen aszalt gyümölcsöket is. Ízlés szerint válogassuk össze ezeket, arra ügyelve, hogy ha nagyon édes gyümölcsöket használunk, arányosan csökkentsük a hozzáadott cukor mennyiségét. Jól illik bele a mazsola is, és ehhez a változathoz is kiválóan passzol a rum.
Az extra fűszeres változatban érdemes kipróbálni a babérlevelet, feketeborsot, chili paprikát, ezek nem csak az aromát fokozzák, de kifejezetten jó hatással vannak a kezdődő náthára is.