Újragondolt hagyományok és minőségi fűszerek széles és izgalmas választéka.

Kövess minket Facebookon és Instagramon

Érdekességek

FőoldalÉrdekességekŐsz a városi konyhában

Ősz a városi konyhában

Hogyan száríthatunk növényeket, hogyan alakíthatjuk ki spájzunkat évszak és helyhatékonyan egy lakásban

Nos, első kérdésünk, hogy panel vagy téglaépítésű társasházban található-e ez a bizonyos lakás. Ezek után következik a van-e beépített kamra a konyhában vagy nekünk kell úgy megtervezni a berendezést, hogy elkülöníthessünk egy alkalmas helyet, végül tisztázzuk még az erkély-kérdést. A spájz vagy kamra kialakításában ugyanis elsődleges szempont a megfelelő hőmérséklet és megfelelő szellőzés megteremtése. Míg ez nincs meg, felejtsük el a csodás svéd polcrendszereket és japán rendszerező-metódusokat.

Miután megvannak a válaszaink, neki is láthatunk! A legideálisabb esetben, lakásunknak része a beépített, saját szellőzővel ellátott kamrahelyiség. A szellőzés és a hűvös a kulcs az élelmiszerek megfelelő tárolásához, épp úgy, ahogyan növények szárításához is. Tehát, ha nincs szellőző, mindenképp készítsünk, ha pedig a kis helyiség nem elég hűvös, segíthetünk ezen például úgy, hogy kicsempézzük. Ne feledkezzünk meg a megfelelő hőszigetelésről sem!

A sokunk számára esetleg száraz, netán unalmas előkészítés jelen téma esetében kiemelten fontos. Gondoljunk csak bele, mennyi minden függ össze az ételek, az étkezés területével! Ha valahol, hát itt igazán érdemes megfogadni a jól ismert tanácsot: Homokra ne építs várat! Nagy valószínűséggel legtöbben a rendszerezés fázisában leljük leginkább örömünket, mikor kialakíthatjuk és berendezhetjük a konyhánkhoz tartozó kincseskamránkat kedvenc fűszereinkkel, ízlésesen és harmonikusan megalkotott hagyma, krumpli, gyömbértárolóinkkal… és így tovább. Mégis, legyünk türelmesek és tájékozódjunk behatóan. Hosszútávon ez az, ami megtérül. A konyhánkban és minden más területen is.

Szárítás vagy aszalás?

Bármily meglepő, de aszalót lakásunkban is felállíthatunk! Szerencsés, ha otthonunkhoz tartozik erkély, még jobb, ha ez az erkély zárt vagy legalábbis zárható, hiszen a város bizonyos részein a különböző szennyező anyagokkal is hatványozottan számolnunk kell. Ha a belvárosban élünk, gondoljuk át ezt a projektet alaposan!

Az aszaló afféle kettő az egyben megoldás, hiszen egy ilyen szerkezetben növényeket is száríthatunk. Itt elsősorban fűszerekre gondolunk, melyeket romantikusan, a nagy, vidéki konyhákban a konyhapult fölötti keretről lógva látunk magunk előtt. Ezeknek a szárítókereteknek a használata lakásokban – megint csak a szellőzés miatt – szerencsétlen ötlet, ezért is ajánljuk inkább egy házi aszaló/szárító elkészítését/beszerzését. Hogyan is készül? A cikk végén megmutatjuk. Ha maradnánk egy egyszerű szekrénynél, amit az erkélyre állíthatunk, arra figyeljünk, hogy alul-felül legyen rajta legalább egy kis rés, az akadálymentes levegőmozgást biztosítandó.

A spájz-küldetés kulcsfigurái: hőmérséklet és szellőzés

Néhány szempontot gyűjtöttünk össze, melyeket az ezzel foglalkozó szakmai oldalon alaposan ismertetnek. Érthető, mindenre kiterjedő útmutatást kapunk a hőmérsékletről és a szellőzésről. Mindenképp érdemes áttanulmányoznunk! Ha pedig ezzel megvagyunk, nézzük át a korábban pontokba szedett listánkat (amit remélhetőleg felkészülten elkészítettünk mielőtt nekiláttunk a munkálatoknak), ami szintén sokat segíthet egy ideális spájz kialakításában! Tudtad például, hogy a kamrát célszerű kicsempézni, vagy legalábbis fényes, mosható festékkel lefesteni a falait, mert ez egyrészt visszaveri a hőt, másrészt sokkal könnyebb tisztítani?

  • Az egészséges klíma alapvető jellemzői: a levegő hőmérséklete, a helyiségeket határoló falak belső felületének hőfoka, a légmozgás, a levegő páratartalma és annak minősége.
  • Mivel a külső hőmérséklet évszakonként, illetve egy napon belül folyamatosan ingadozik, ezért állandó hőszabályozásra van szükség ahhoz, hogy az ideális hőmérsékletet biztosítani tudjuk.
  • A kellemes klíma tapasztalati értékhatára egy kamra esetében 14°C.
  • A túlfűtés következtében kialakuló túlságosan száraz levegő portartalma megnő, ezért kerüljük lakásunk túlfűtését!
  • Hogyan alakul ki adott helyiség klimatikus viszonyait befolyásoló páratartalom? A különféle, lakásban folytatott tevékenységek, pl. főzés, fürdés, mosás, lélegzés közben vagy a növények által. Ha megfelelő páratartalmú helyiséget szeretnénk, a felesleges nedvességtől meg kell szabadulnunk.

Jöhet végre a rendszerezés!

Miután mindezzel megvagyunk és elkészült az ideális páratartalmú, szellőzésű és hőmérsékletű kamránk, jöhet a berendezés! Elő azokkal az inspirációs táblákkal, kreatív helyspóroló ötletekkel, újrahasznosítás segítségével készülő tárolókkal! Összegyűjtöttünk néhány igazán kreatív tippet, melyek közt akad szekrényberendezési-elrendezési trükk is, ha nincs kamrahelyiségünk. Ha pedig van, akkor a következő pontokra érdemes odafigyelnünk:

  • A kamrát U alakú polcokkal rendezzük be, melyek ne legyenek túl mélyek! Maximum 30-40 cm-el számoljunk.
  • A polcokat könnyen lehessen tisztítani! (Natúr faléceket, polcokat feltétlenül lakkozzunk le!)
  • Csoportosítsuk az ételeket, és ahogy Marie Kondo óta mindannyian tudjuk, tároljuk őket átlátszó dobozokban, üvegekben, hasonlót a hasonlóval, csak szépen, rendezetten.
  • A rendszeresen használt ételeket mindig szemmagasságba vagy a legkönnyebben hozzáférhető helyre tegyük!