Az almaecet gyógyhatásai
Mindannyian ismerjük a különféle eceteket, mint ételízesítőket és a salátalevek legfőbb összetevőit. Az azonban csak mostanában kezd átmenni a köztudatba, hogy az ecetek, mint fermentált élelmiszerek milyen nagyszerű hatásokkal lehetnek az emberi szervezetre, ha rendszeresen fogyasztjuk őket.
Mik azok a fermentált élelmiszerek?
Fermentált élelmiszereknek azokat nevezzük, amelyekben az összetevők elbontása már megkezdődött, különféle enzimek segítségével. Az almaecetben, a joghurtban és a savanyúkáposztában olyan természetes baktériumflóra jön létre, amely élelmiszerbontó enzimeket termel. A fermentáció többféle lehet (pl. tejsavas, ecetes, alkoholos stb.), attól függően, hogy mit és mivé bontanak ezek az enzimek.
A fermentált élelmiszerek egyrészt könnyebben emészthetők, hiszen az összetevők elbontása már megkezdődött, másrészt a jelen levő baktériumflóra nagy szolgálatokat tehet a szervezetünknek. Például az almaecet baktériumai hozzájárulnak a bélflóra stabilitásához, míg a nem kívánatos baktériumokat elpusztítják (más szóval fertőtlenítenek).
Milyen hatásai vannak az almaecetnek belsőleg?
Az almaecet, mint fermentált élelmiszer rendkívül változatos baktériumflórát tartalmaz, amely azáltal stabilizálja a bélflórát, hogy azt is változatosabbá teszi. Az almaecet szabályozza a bélflóra összetételét és a beleinkben élő baktériumok számát, oly módon, hogy az optimális legyen, ezáltal erősíti az immunrendszert, javítja az emésztést. Az almaecet rendszeres fogyasztása hatékonyabbá teszi az elfogyasztott élelmiszerek felszívódását, így hozzájárul a méregtelenítés hatékonyságához, megelőzi a raktározást és – egyfajta mellékhatásként – a fogyáshoz is hozzájárulhat.
Különféle bélfertőzések esetén fertőtlenítő hatást fejt ki a szabályozó mechanizmus révén, így emésztési gondok és különféle béltünetek esetén is hatékonyan alkalmazható.
A baktériumflórán kívül az almaecet számos fiziológiailag értékes beltartalmi összetevővel is rendelkezik. Ilyenek az ásványi anyagok (kálium, kalcium, magnézium, nátrium, foszfor, szilícium, vas), aminosavak, enzimek, pektin, vitaminok (A- és C-vitamin, béta-karotin).
Antioxidáns összetevőinek köszönhetően csökkenti a testünkben keletkező és a kívülről betolakodó szabad gyökök számát, ezzel lassítja az oxidációs és öregedési folyamatokat. Az antioxidánsok komoly szerepet játszanak az immunrendszer működésében és a daganatos betegségek megelőzésében is. Az almaecet csökkenti a vér koleszterinszintjét és az előbb említett antioxidáns összetevők segítségével javítja a szív- és érrendszer állapotát. A méregtelenítés elősegítésével jót tesz az ízületeknek, és a különféle eredetű fejfájások, valamint a migrén-hajlam csökkentésében is szerepet kaphat.
Milyen hatásai vannak az almaecetnek külsőleg?
Az almaecetet eredményesen alkalmazhatjuk a bőrünk és a hajunk ápolásában is. Tonikként minden bőrtípusra alkalmazható, de a legnagyobb szolgálatot a zsíros, problémás bőr kezelésében fogja tenni számunkra. Fertőtlenítő hatásával megelőzi a gyulladások kialakulását, illetve elősegíti a pattanások, pörsenések gyógyulását. Ásványi anyagaival táplálja a bőrszövetet, feszesebbé, élettelivé teszi, csökkenti a ráncok mennyiségét. Enyhe kémiai hámlasztó hatása révén a bőrfelület fényes, bársonyos lesz, a rákent krémek hatékonyabban szívódnak fel.
Az almaecet gyulladáscsökkentő és sebgyógyító hatása kiválóan alkalmazható horzsolások, kisebb sebek, rovarcsípések, de még kezdeti stádiumú gombás fertőzések esetén is. Almaecettel benedvesített vattával borogassuk ezeket napjában többször pár percig, nem kell tartanunk attól, hogy csíp, sőt gyors enyhülést hoz a fájdalomra.
A hajápolásban öblítésként javasolt alkalmazni, a hajmosás végén. Egy pohár langyos vízhez öntsünk egy evőkanálnyi almaecetet, majd ezzel öblítsük át a hajunkat és ne mossuk ki. A loboncunk erős szálú, fényes lesz, az öblítés eltávolítja a sampon és balzsam maradványait, élettel tölti fel a hajszálakat.