4 tipp, hogy mit vigyél magaddal, ha nem fogsz ráérni enni
Rohanó életünkben gyakori probléma, hogy az étkezések idejét képtelenek vagyunk szabaddá tenni. Az üres gyomorral végzett munka nem csak kellemetlen, de sok esetben alul is múlja azt a színvonalat, amelyet elvárnánk magunktól, és sokszor sokkal nagyobb erőfeszítésben telik elvégezni is.
Ha nem pótoljuk megfelelő időben az energiát, nem csak fáradtabbak és dekoncentráltabbak leszünk, de hosszú távon az egészségünk is kárát láthatja. Nem csak a gyomorfekélyre vagy különféle emésztési rendellenességekre érdemes itt gondolni, de a különféle hiánybetegségek és a cukorbetegségek egy része is a rendszertelen táplálkozás számlájára írható.
Nézzük, hogy ha végképp nem tudjuk megoldani az idejében történő táplálkozást, vagy éppen nincsen lehetőségünk fehér asztalhoz ülni és kényelmesen késsel-villával megebédelni, hogyan gondoskodhatunk mégis éhező szervezetünkről!
Olajos magvak
Az olajos magvak szupertápláléknak számítanak, vagyis azon élelmiszerek közé tartoznak, amelyek kompakt módon és könnyen emészthető formában minden tápanyagot tartalmaznak, amelyre a szervezetünk működéséhez szükség van. Sokan tartanak tőlük, mert attól félnek, hogy hizlalnak, ami igaz is lehet, ha teljes értékű táplálkozás mellett nagy mennyiségben fogyasztjuk őket. Ha azonban egyszer-egyszer valamelyik főétkezés helyett fordulunk hozzájuk, meglátjuk, hogy új erővel töltik fel a testünket, és még attól sem kell majd tartanunk, hogy plusz kilókat varázsolnak ránk.
A mogyoró (földi és török), kesudió, dió, mandula, pisztácia nagy mennyiségben tartalmaz esszenciális telítetlen zsírsavakat, amelyek amellett, hogy hozzájárulnak a sejtek anyagcseréjéhez, még az érrendszert is karban tartják. Ásványianyag-tartalmuk magas, amivel támogatják az agymunkát és az izmok erőnlétét is, sőt az idegrendszert is erősítik.
Aszalt gyümölcsök
Az aszalványok koncentráltan tartalmazzák mindazt a jót, amit a napérlelte gyümölcsök kínálnak nekünk (sőt néha még többet is). Az érett gyümölcsöt sok helyen a nap energiájával tartósítják (szikkasztják), így a természetgyógyászok szerint ez még tovább növeli a tápértéküket. Az érett gyümölcs rengeteg könnyen felszívódó szénhidrátot tartalmaz, ami szintén hizlalhat, ha mértéktelenül fogyasztjuk, de vészhelyzetben igazi gyorssegélyt jelent.
A szilva, sárgabarack, meggy, ananász, alma, körte és egyéb aszalványok a kíméletes tartósításnak köszönhetően megőrzik vitamin-tartalmukat, így értékes táplálékot jelentenek a kiéhezett szervezet számára.
Házi gyümölcsös joghurt mézzel
Ha úgy indulunk el otthonról, hogy tudjuk, nem lesz időnk főtt ételt enni, érdemes egy jól zárható üvegben finom és tápláló „készételt” csomagolnunk, amelynek elfogyasztásához csak egy kiskanál kell. Az üvegben kerülhet házi joghurt (esetleg krémes görög joghurt), apróra vágott magvak, gabonapelyhek, puffasztott amaránt vagy rizs és a szintén szupertápláléknak számító méz. Az aranyszínű nektár bővelkedik rövidebb és hosszabb felszívódású szénhidrátokban, vitaminokban, ásványi anyagokban és mindenféle extrán tápláló összetevőkben, hiszen a szorgos méhecskék királynőjük táplálására készítik el. Ha még táplálóbb étket szeretnénk, a kis sárga szárnyasoktól kölcsönözhetünk egy kanálka méhpempőt is.
A joghurtot bolondítsuk meg némi friss gyümölccsel, amitől nem csak finomabb lesz, de friss vitaminokkal is bővül az összetétel és a növényi rostok gondoskodnak a teltségérzetről, az emésztés megfelelő minőségéről is.
Házi rágcsák
Abban az esetben, ha gyakran kell számítanunk az étkezések kimaradására, érdemes begyűjtenünk néhány receptet olyan házi rágcsákról, amelyek különösen tápláló összetevőket tartalmaznak. Ezek ízlés szerint lehetnek sósak vagy édesek is, elrejthetjük bennük a korábban említett alapanyagokat is (olajos magvak, méz, aszalt gyümölcsök stb.) és ki is egészíthetjük további értékes összetevőkkel.
Fontos, hogy ezeket a rágcsákat ne fehér lisztből és ne fehér cukorból készítsük. A finomított szénhidrátok tovább fokozhatják a vércukorszint éhezés miatt amúgy is szélsőséges kilengéseit, míg a teljes kiőrlésű liszt és az összetettebb szénhidrátok pont kiegyensúlyozzák azt.