5+1 tipp, hogy úgy grillezz, mint a profik
A belföldi nyaralások idején nincs is hangulatosabb, mint egy nyáresti, családi és baráti körben nézett naplementét grillezéssel, így egy ízletes vacsorával zárni. Mire érdemes odafigyelni, ha igazán profikhoz méltón szeretnénk szeretteinket elkápráztatni főzőtudományunkkal? Íme 5+1 tipp, amit szem előtt tartva mi magunk is profibbá válhatunk e téren:
1. Válasszuk a célnak megfelelő grillt!
Alapvetően fával/faszénnel és gázzal működő berendezéseket különböztetünk meg. Míg az előbbi egy a gazdaságos, de körülményes konstrukció, addig az utóbbi egy egyszeri gázforrás biztosításán túl már csak gombok használatát igényli, viszont némileg nagyobb befektetést von maga után a kezdetekkor. Továbbá a hagyományos grillezés adta füstös ízvilágtól eltérő, eredmény tárul a készítő elé.
Faszenes grillen érdemes egy vastag steaket valamint más csontos húsokat elkészíteni, mivel ezzel a sütésmóddal lesz igazán gazdag, füstös a hús. Gázon különösebb megkötés nincs. Azoknak ajánlott, akik kevésbé vannak oda a füstös ízhatásért, és a kényelmet helyezik inkább előtérbe.
2. Mit és hogyan készítsünk?
Nincs is annál amerikaibb érzés, mint egy szaftos steaket elkészíteni, folyamatosan felügyelni a grill mellett. Elkészítése szerteágazó, mivel a húsnak különféle szintjeit különböztetjük meg. Véres (rare) esetében 120, míg közepesen átsült állapotban 140, valamint 160 fokon már jól átsült (Well-done) jellegről beszélhetünk. Alapvetően 4-5 percig sütjük az egyik oldalán faszenes grillen, mivel ez jobban kihozza a füstös ízvilágot, ami elengedhetetlen marha esetén. Ha közepesen véresen (medium-rare) szeretnénk elkészíteni, akkor másik oldalát további 3-5 percig süssük. Ha csak hamburger képében szeretnénk látni húspogáncsánkat, akkor 3-4 percig süssük a pogácsa mindkét oldalát. Csirke esetén nincs különösebb teendőnk, csak 1-2 percig sütni mindkét oldalát.
A húsok eltérő sütési idejét nagyban befolyásolja annak vastagsága is. Steak esetén például ha bizonytalanok vagyunk, akkor inkább vastagabbra, mintsem vékonyabbra hagyjuk, mivel előbbi esetben nehezebb véres és közepesen átsült állagot elérni.
3. Készítsd el a saját pácod!
Hiába minden technikai újításunk, ha az előkészületek nem várt ízvilágot eredményeznek. Érdemes egy savas alapra építeni az összetevőket, mivel ez puhít a hús állagán és kiemeli annak textúráját. Ajánlott citromlével, különféle ecetekkel, vagy akár egy mangós beütéssel is megbolondítani az alapot. A tévhittel ellentétben a hosszabb pácolás nem eredményez jobb ízt. Érdemes fél és két óra közt hagyni a húst, de ezen túlmenően a hús állaga túlpuhul, ami lagymatag textúrát eredményez.
4. Tudd mikor van kész!
Húshőmérő hiányában (ahol 80 fok lenne az ideális) például csontos húsoknál, esetünkben csirkeszárnynál, vegyünk ki egy darabot a sütőből és vágjuk meg. Ha a színe a legkevésbé is rózsaszínre emlékeztet, akkor még hagyjuk tovább sülni.
5. Hagyd pihenni!
Az ízek összeérésének a kulcsa az idő. Hamburger esetén a húspogácsa ekkor itatja át a bucit, sőt a ráhelyezett sajt ráolvad az ekkor forró, szaftos húspogácsára. Ha mindezt még zöldségekkel is megbolondítottuk, akkor annak nedve is egybeolvad a sajttal és a hússal egyaránt.
+1 Fő a változatosság!
A sokszínűség kulcsa a szerteágazó ízvilág, melyhez elengedhetetlen a változatos fűszerezés. Ehhez érdemes csirkénket, marhánkat olyan fűszereinkkel ízesíteni, mint majoránna, cirombors, kurkuma, vagy akár fokhagymabors. Kellemes sütögetést kívánunk!