Vajas kifli
Hunyd be a szemed. Idézd fel gyerekkorodból a kedvenc kiflidet, ami finom volt, puha és laktató. Ha akartad, le tudtad tekerni, ha nem, félbevágtad szendvicsnek, vagy törted, haraptad, ahogy érted. Na ennek a kiflinek receptjét mutatom meg most nektek. A kelt tészták időigényesek, hagyni kell az élesztőt, hogy tegye a dolgát, nem szabad sürgetni. Éppen ezért egy munkában töltött nap után már nem mindig van rá ideje vagy kedve az embernek, hogy nekiálljon kiflit sütni. Megoldható azonban az is, hogy a tésztát este begyúrjuk, formázzuk, éjszakai kelesztéssel kelesztjük, hogy aztán reggel már csak sütni kelljen, és frissen ehessük, ahogy gyerekkorunkban :)
Elkészítés
-
Minden hozzávalót (a szóráshoz használtak kivételével) kimérek, és egy lágy, de nem ragadós, könnyen kezelhető, ruganyos tésztát dagasztok belőle. Félreteszem 45-50 percre kelni meleg helyre.
-
A megkelt tésztát olyan vékonyra nyújtom, ahogy engedi, és 8 egyenlő részre osztom. Az így kapott cikkeket még egy kicsit nyújtom hosszában, hogy minél több réteg tekeredjen a kiflin, és a legrövidebb oldalánál kezdve feltekerem.
-
Sütőpapíros tepsire sorakoztatom a kifliket, és folpackkal lefedem a tepsit. Hűtőbe teszem egy éjszakára (nálam ez éppen 12 órát jelentett).
-
Másnap reggel kiveszem a tepsit, a kiflik már jól bepárásították magukat a takarásban. Leveszem a folpackot, és előmelegítem a sütőt 220 fokra (25-30 perc), addig a konyha melegében hagyom a kifliket kicsit magukhoz térni.
-
Sütés előtt alaposan megspriccelem vízzel, ízlés szerint megszórom magvakkal (szezámmag, lenmag, szotyi, tökmag) vagy nagyszemű sóval, vagy amit szeretek, szórás után is megspriccelem, kézzel is kicsit rányomkodom óvatosan.
-
Sütőbe rakás előtt egy ugyanakkora tepsivel lefedem, és úgy teszem a sütőbe 10 percre. Csak ekkor veszem le a felső tepsit, és újabb 13-15 perc alatt szép aranybarnára sütöm a kifliket.
-
Ezután már csak távol kell tartani a családot a forró kifliktől legalább addig, amíg ehetőre hűlnek. :)