Érdekességek

Tápláló hüvelyesek, melyek jól átmelegítenek!

A hüvelyesek magas fehérjetartalmú zöldségek, jó telítetlen zsírforrások, magas a rost-, vitamin, valamint ásványi anyag tartalommal rendelkeznek.

 

Ide sorolhatók a babok (szárazbab, zöldbab, vörösbab, lóbab, feketebab), a borsófélék (zöldborsó, sárgaborsó, csicseriborsó), valamint a lencsék (vöröslencse, barnalencse, sárgalencse). Ajánlott hüvelyes zöldségeket rendszeresen fogyasztani, hetente legalább egy alkalommal. Viszonylag magas a szénhidráttartalmuk, mégis válasszuk bátran, mert alacsony a glikémiás indexük, azaz lassan szívódnak fel, így nem emeli meg a vércukorszintet, ezért cukorbetegek is fogyaszthatják.

A magas rosttartalmuknak köszönhetően segítik az emésztést, hozzájárulnak az egészséges bélműködéshez. Magas B5 és E vitamin tartalmuk, ezen kívül még gazdagok kalciumban, káliumban, rézben, folsavban, magnéziumban és vasban. Kedvező áruknak köszönhetően a mindennapi ételeink része lehet, ugyanakkor egy különlegesebb elkészítési móddal az ünnepi asztalunkra is kerülhet.

Mindhárom hüvelyes kategóriából bemutatom az én kedvencemet és azt is megtudhatod, hogy miért pont az a kedvencem.

Vörösbab – korábban nem rajongtam a babos ételekért, így általában kikerültem azokat a helyzeteket, amikor azt kellett volna enni. Aztán később, amikor egy –egy nemzetközi étel részeként például találkoztam a vörösbabbal, egy mexikói tortilla tekercsben, rájöttem, hogy ilyen formában szimpatizálok vele. Jótékony hatásaival kapcsolatban itt is sok mindent lehet megemlíteni, ugyanis magas antioxidáns és rosttartalmú tartalmú. A vércukorszintet is pozitív módon befolyásolja, csökkenti a vérnyomást.

Csicseriborsó – A csicseriborsót azóta szeretem, hogy először megkóstoltam, ami a falafel, azaz az arab eredetű csicseriborsó fasírt, majd a humusz voltak. Viszonylag natúr ízének köszönhetően jól ízesíthető. Pozitív hatásaival kapcsolatban igazából ugyanazokat lehet elmondani, mint a vörösbabnál, én az ízét jobban kedvelem, így általában szívesebben választom.

Vöröslencse – A vöröslencse kapcsán nagyjából hasonló a helyzet, mint a babbal, ugyanis a magyaros lencsefőzelék és leves nem az én világom, viszont a vöröslencse megismerésével sok érdekes újdonságot próbáltam ki. Például vöröslencse palacsintát, mini fasírtgolyókat, sőt még krémlevest, az indiai Dahl-t is készítettem már belőle és ezek mind nagyon ízlettek. Maga a növény a Közel-Keletről származik és úgy tartják, hogy az egyik legrégebb óta termesztett növény, mert már a kőkorszakban is ismerték és használták. Könnyebben az emészthető, mint a bab és borsófélék, ezért is válhatott annyira kedveltté. A hagyomány szerint Újévkor lencsét fogyasztunk, ami babonánk szerint majd meghozza a bőséget és a jólétet. Egy biztos, minél gyakrabban fogyasztjuk, egészségünknek annál jobbat teszünk vele, ami már eleve jó indítás az évre.

Vissza